V Belgii začal platit zákon, který přiznává prostituci pracovní práva. Sexuální pracovnice budou mít právo na nemocenskou, mateřskou i důchod. Jde o první zákon svého druhu na světě. Informuje o tom The Guardian, BBC a další servery.
Zákonodárci letos v květnu odhlasovali, že sexuální pracovnice budou mít stejnou pracovní ochranu jako ostatní zaměstnanci, a pokusili se tak potlačit zneužívání a vykořisťování. Zákon, který vstupuje v platnost v neděli, zajišťuje, aby sexuální pracovnice měly pracovní smlouvy a právní ochranu.
Belgium's sex workers get maternity leave and pensions under world-first law https://t.co/s4gJzZwJ2W
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 1, 2024
Jeho cílem je ukončit šedou zónu, která vznikla v roce 2022, uvádí The Guardian. Tehdy byla v Belgii dekriminalizována sexuální práce, aniž by sexuálním pracovnicím a pracovníkům byla přiznána jakákoli ochrana nebo pracovní práva, jako je podpora v nezaměstnanosti nebo zdravotní pojištění.
Prostituce je legální v několika zemích včetně Německa, Řecka, Nizozemska a Turecka. Zavedení pracovních práv a smluv je však celosvětově první, píše BBC.
„Je to radikální a zatím nejlepší krok, který jsme kdekoli na světě viděli,“ říká Erin Kilbrideová, výzkumná pracovnice organizace Human Rights Watch. „Potřebujeme, aby každá země postupovala tímto směrem.“
Pozor na zneužití, varuje svaz
Podle zákona mají sexuální pracovnice právo odmítnout sexuálního partnera nebo vykonat určitý úkon a mohou kdykoli s úkonem přestat. Za toto odmítnutí nemohou být ani propuštěny.
Zaměstnavatelé musí být „bezúhonní“ a mít v Belgii sídlo podnikání; musí také zajistit, aby jejich prostory byly vybaveny nouzovými tlačítky, čistým prádlem, sprchami a kondomy.
Ochrana se nevztahuje na práci doma ani na činnosti, jako je striptýz a pornografie.
Belgický svaz sexuálních pracovnic označil zákon za „obrovský krok vpřed, který ukončí právní diskriminaci sexuálních pracovnic“. Uvedl však, že pravidla by mohla být „zneužita“ k omezení nebo odstranění sexuální práce. „Již nyní jsme svědky toho, jak se některé obce schovávají za slova ‚bezpečnost‘ a ‚hygiena‘, aby vyhlásily velmi přísná místní nařízení, která na jejich území téměř znemožňují provozování sexuálních služeb,“ prohlásil svaz.
Některé feministické organizace zákon kritizovaly. Když byl návrh zákona zveřejněn v roce 2023, Rada frankofonních žen Belgie uvedla, že bude mít „katastrofální dopad“ na mladé dívky a oběti obchodování s lidmi.
„Předpokládat, že prostituce existuje a že musíme chránit pracovnice, znamená akceptovat toto sexistické násilí a nebojovat proti němu,“ řekla šéfka organizace listu Le Soir.