Dvojnásobná držitelka Oscara Cate Blanchett v rozhovoru pro BBC vyjádřila hluboké znepokojení nad rostoucím vlivem umělé inteligence. Australská herečka se přitom neobává ani tak o budoucnost své profese, jako spíše o dopady na běžné občany a lidstvo jako takové. O tématu informoval i server Deadline.
„O své pracovní vyhlídky tolik strach nemám. Obávám se spíš toho, jaký to bude mít dopad na průměrného člověka, na důchodce, na lidi, kteří už teď mají tři práce, aby se udrželi nad hranicí chudoby,“ uvedla Blanchett pro BBC v rozhovoru s Laurou Kuenssberg.
Cate Blanchett Fears AI Will Be "Incredibly Destructive" To Entertainment Industry: "Deeply Concerned" https://t.co/Bq4HHMI46r
— Deadline (@DEADLINE) November 30, 2024
Podle pětapadesátileté herečky představuje umělá inteligence velmi reálnou hrozbu, neboť dokáže zcela nahradit kohokoli, upozornil server Deadline. Připomněla také nebezpečí, které vyplývá z možného zneužití hlasových nahrávek: „Pokud jste se nahráli na tři nebo čtyři sekundy, váš hlas může být replikován.“
„Co to komu přinese?“ ptá se hvězda Hollywoodu
Blanchett poskytla rozhovor při příležitosti propagace svého nového filmu Rumours (Drby), apokalyptické komedie o světových lídrech, kteří se během summitu G7 ztratí v lese a terorizují je zombie. Dle jejích slov současný technologický vývoj překonává i dystopické scénáře.
„Když vidíte tyhle roboty od Tesly, říkáte si, že náš film vypadá jako takový roztomilý dokument ve srovnání s tím, co se děje ve světě,“ prohlásila. „Dívám se na ty roboty a auta bez řidiče a opravdu nevím, co to komu přinese,“ podotkla umělkyně narozená v australském Melbourne.
Herečka známá díky trilogiím Pán prstenů a Hobit, životopisnému dramatu Královna Alžběta (1998) nebo katastrofickému sci-fi K zemi hleď! (2021) označila pokrok v oblasti umělé inteligence za „experimentování pro vlastní potřebu“ s dvojí tváří. „Když se na to podíváte z jedné strany, je to kreativita, ale je to také neuvěřitelně destruktivní, což je samozřejmě ta druhá strana,“ vysvětlila.
Téma umělé inteligence se podle Blanchett dostalo do širšího povědomí zejména v souvislosti s nedávnou stávkou hollywoodských scenáristů. Sama však zdůraznila, že možné dopady přesahují hranice zábavního průmyslu: „Je to mnohem větší problém. Obávám se o nás jako o živočišný druh.“
Blanchett přitom není z umělecké branže jediná, kdo upozornil na možná rizika AI. „Varoval jsem vás v roce 1984, ale vy jste mě neposlouchali,“ prohlásil režisér akčního sci-fi Terminátor James Cameron. „Můžete si představit umělou inteligenci na bojišti. Počítače budou jednat rychlostí, do které už lidé nebudou moci zasáhnout. Nezbude tak žádná možnost deeskalace,“ dodal.