Tým Světové zdravotnické organizace (WHO) začal vyšetřovat původ koronavirové pandemie v čínském Wu-chanu. Zkoumají přísně střeženou laboratoř, z které se podle mnohých teorií koronavirus rozšířil do Číny a potom do celého světa, uvádí CNN.
Vědci začali ve velkoměstě v provincii Chu-pej pátrat minulý týden poté, co si odbyli čtrnáctidenní karanténu a nutné byrokratické záležitosti. Peking jejich vstup do země formálně schválil, posléze ale oddaloval. Laboratoř Wu-chanského virologického institutu je rozhodně jedno z nejkontroverznějších míst, mnoho teorií ukazuje právě na ni, co se původu smrtícího viru týče. Některé z nich jsou výplody konspirací bez reálného základu, ale o tom, že virus ve skutečnosti unikl z laboratoře, spekulují i někteří vědci. Wu-chanský institut z rozšíření viru obvinila i bývalá administrativa exprezidenta USA Donalda Trumpa, ale bez důkazů.
Jedná se o jedinou laboratoř v Číně, která má nejvyšší stupeň bezpečnosti (BSL 4) a která může zacházet s těmi nejnebezpečnějšími patogeny. Institut provozuje přímo Čínská akademie věd, je kompletně v rukou státu. Vědci v ní zaměstnaní studují velice rizikové, snadno nakažlivé, neléčitelné a smrtící bakterie a viry, jako jsou právě koronaviry. Laboratoř byla vystavěná na začátku milénia, kdy zejména v Asii poprvé zahrozila nemoc SARS, způsobená typem koronaviru. SARS se šířil zejména v Asii v letech 2002 a 2003, pak zcela zmizel. Nemoc covid-19 je jeho „nástupcem“.
Tuto konkrétní laboratoř vede viroložka Š‘ Čeng-li, které se také říká „netopýří žena“. Má za sebou mnoho let expedicí do jeskyní, ve kterých zkoumá netopýry a viry, které si noční hlodavci mezi sebou přenášejí. Existuje širší vědecká shoda na tom, že nový koronavirus SARS-COV2 přeskočil na lidi z netopýrů, méně konsenzu už je na tom, jak se to stalo. Původní teorie, kterou čínské úřady vyvracejí, ukazuje na takzvané „wet-markets“, trhy, na kterých se často prodávají ke konzumaci živá zvířata včetně netopýrů, a s hygienou si tam nikdo neláme hlavu. Podle jiné teorie se mohl rozšířit přes horníky v dolech, ve kterých se to netopýry jen hemží. Někteří vědci mají za to, že koronavirus přeskočil na lidi z luskounů, hmyzožravců, kteří rovněž žijí v Číně.
Netopýři jsou známí přenašeči mnoha virů, které jim sice neubližují, ale můžou jimi nakazit další živočichy, včetně lidí. Kromě covidu je to například ebola, vzteklina, zmíněný SARS či jeho ještě smrtelnější podoba MERS, který podle některých teorií přeskočil na lidi také od velbloudů.
WHO laboratoř brání
Jeden ze členů expedice WHO, která je momentálně ve Wu-Chanu, Peter Daszak, řekl, že místní laboratoř splňuje všechny bezpečnostní protokoly. „Znám tu laboratoř velmi dobře. Je to dobré pracoviště, které se dostalo k průzkumu nového koronaviru velmi blízko. Ironie je, že se dostalo tak blízko, že mu teď lidé dávají za vinu jeho rozšíření,“ řekl.
Někteří lidé mají obavy, že výzkumný tým WHO se ve Wu-chanu rozhodně nedostane ke všemu, protože Peking nedovolí, aby vědci rozkryli příliš mnoho. Daszak tyto obavy rozptyluje. „S paní Š‘ Čeng-li jsme už mluvili a byla k nám velmi otevřená. Ale bohužel by bylo lepší, kdybychom bývali přijeli už před rokem,“ řekl s tím, že nyní bude najít skutečného původce pandemie už mnohem těžší.
Podle vědců z WHO je zajímavější stopou zvířecí trh, který navštívili už dříve. Daszak, který se specializuje na zoonózu – tedy přenos virů ze zvířat na lidi – uvedl že wet market je možná „klíčovým bodem“.
„Je jisté, že na těch trzích se opravdu něco stalo,“ řekl jiný z expertů, Ben Embarek. „Ale i další místa mohla hrát svoji roli, a na trhy to zkrátka padlo, protože si doktoři spojili několik specifických případů,“ dodal. Z jeho slov je patrné, že experti stále nemají jasno, odpovědi na otázky mohou přijít v dalších dnech.