Cena jednoho bitcoinu ve čtvrtek dosáhla nového historického maxima, když dle dat CoinGecko poprvé překonala hranici 100 000 dolarů. Poptávka po této digitální měně po volbách ve Spojených státech, v nichž zvítězili kandidáti naklonění kryptoměnám v čele se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem, nadále stoupá.
Od 5. listopadu cena bitcoinu vzrostla o 45 procent. Od začátku roku je pak na více než dvojnásobku, připomněl server NBC News. Po čtvrtečním zdolání významného milníku BTC rychle vystoupal nad 103 000 dolarů na cestě k historickému maximu 103 679 dolarů, což představuje nárůst o zhruba 6 procent za den. Naposledy se dle údajů CoinGecko obchodoval za cenu kolem 102 700 dolarů.
Celková hodnota trhu s kryptoměnami se letos téměř zdvojnásobila a dosáhla rekordní hodnoty 3,8 bilionu dolarů. Pro srovnání, tržní kapitalizace společnosti Apple se pohybuje u hranice 3,7 bilionu dolarů.
BREAKING: #BITCOIN HITS $100,000 FOR FIRST TIME EVER!https://t.co/XwdsvLUycN
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) December 5, 2024
„Jsme svědky změny paradigmatu,“ sdělil agentuře Reuters Mike Novogratz, zakladatel a ředitel společnosti Galaxy Digital. „Bitcoin a celý ekosystém digitálních aktiv je na pokraji vstupu do finančního mainstreamu. Tento impuls je poháněn institucionálním přijetím, pokrokem v oblasti tokenizace a plateb a jasnější regulační cestou,“ doplnil.
Šestimístná hranice je pro Bitcoin, který vznikl před 15 lety, nejnovějším lukrativním milníkem. Principy, s nimiž přišel autor (nebo skupina autorů) známý jako Satoshi Nakamoto, od té doby umožnila rozvoj technologického prostředí věnovaného peer-to-peer transakcím, které nyní zahrnuje stovky dalších digitálních tokenů a také NFT a obchodní platformy.
Kryptoměny nicméně zůstaly kontroverzní. Řada z nich přispěla k nárůstu kybernetické kriminality a podvodů, které podle FBI loni způsobily spotřebitelům ztráty v hodnotě miliard dolarů. To současné regulační orgány v USA přimělo, aby se k odvětví stavěly skepticky.
Trump slibuje nový přístup Washingtonu
Donald Trump, kdysi kryptoskeptik, vyjádřil zájem o vytvoření americké bitcoinové „strategické rezervy“ po vzoru zlatých rezerv. Během své třetí prezidentské kampaně se objevil na letošní bitcoinové konferenci v Nashvillu ve státě Tennessee, kde chválil kryptokomunitu za její inovace. Zároveň slíbil, že v případě svého zvolení učiní z USA světové hlavní město kryptoměn.
Pohyby cen bitcoinu zůstávají notoricky volatilní a podle odborníků se to pravděpodobně nezmění bez ohledu na to, kdo bude v úřadu. Jeho posun do šestimístného teritoria je ovšem pozoruhodným comebackem z propadu pod 16 000 dolarů v roce 2022, kdy se trh vzpamatovával z kolapsu burzy FTX. Zakladatel Sam Bankman-Fried nakonec skončil ve vězení.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell označil bitcoin za „spekulativní aktivum“. Podle něj má bitcoin řadu stejných vlastností jako zlato, které američtí spotřebitelé z velké části nepoužívají jako platební prostředek, napsal server CNN. „Není to konkurent pro dolar. Ve skutečnosti je to konkurent pro zlato,“ řekl ve středu na konferenci.
Růst ceny směrem nahoru v průběhu času je u bitcoinu nicméně nepopiratelný. V poslední době se velká část poptávky, která tento vývoj pohání, přelévá do burzovně obchodovaných fondů neboli ETF, které sledují cenu bitcoinu a jsou provozovány velkými finančními institucemi, z nichž největší je iShares Bitcoin Trust ETF společnosti BlackRock.
Jay Jacobs z BlackRock uvedl, že od svého uvedení na trh v lednu vzrostla hodnota ETF IBIT na více než 45 miliard dolarů, přičemž jen za poslední měsíc se jeho hodnota zvýšila o 4,1 miliardy dolarů.