Italská policie oznámila, že mezi 24 osobami zatčenými v severní Itálii v souvislosti s vyšetřováním mafie je i jeptiška. Údajně pracovala pro jednu z nejnebezpečnějších zločineckých organizací v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Jeptiška byla v italském tisku jmenována jako sestra Anna Donelli. Je podezřelá ze spolčení s mafií ‚Ndrangheta a z toho, že působila jako prostředník mezi zločineckou skupinou a jejími vězněnými členy.
🔴 Respected nun among 25 people held over links to Italian mafiahttps://t.co/WhxEwuc5Qi
— The Telegraph (@Telegraph) December 5, 2024
Při raziích v několika městech v regionech Lombardie a Benátsko a v Kalábrii na jihu země policie rovněž zatkla dva politiky a zabavila majetek v hodnotě více než 1,8 milionu eur. Zatýkání je výsledkem čtyřletého vyšetřování ‚Ndranghety, která je jednou z nejvlivnějších a nejnebezpečnějších zločineckých organizací v Evropě.
‚Ndrangheta pochází z chudého regionu Kalábrie. Rozšířila se však nejen do celé Itálie, ale i do zahraničí.
V listopadu loňského roku bylo v jednom z největších mafiánských procesů v Itálii za několik generací odsouzeno více než 200 osob k celkovému trestu odnětí svobody na více než 2 200 let.
Jeptiška byla oceněna za práci pro chudé
Prohlášení vydaná orgány činnými v trestním řízení, které stály za zátahem, podrobně popisují obvinění. Jeptiška podle nich využila svého postavení dobrovolnice v milánské věznici San Vittore. Její náboženská role jí umožňovala „volný přístup do vězeňských zařízení“.
Sedmapadesátiletá jeptiška je známá také svou službou v chudinských čtvrtích Milána, uvádí agentura Reuters. V únoru se stala jednou z držitelek „Zlatého panettone“, každoročního milánského občanského ocenění.
Operace pokračuje
Policejní prohlášení neidentifikovalo politiky ani jiné osoby, na které se vyšetřování zaměřilo.
Operace pokračuje, stovky policistů provádějí prohlídky po celé severní Itálii, informuje server BBC. Pomáhají jim jednotky se psy pátrající po zbraních a drogách a také speciální psi, kteří jsou vycvičeni k hledání hotovosti, uvedla policie.
Vyšetřovatelé tvrdí, že skupina využívala jako zástěrku pro praní špinavých peněz především podniky obchodující s kovovým šrotem. Celková částka vypraných peněz činila přibližně 12 milionů eur, uvedl státní zástupce.