Rychlý postup povstalců vedených islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) vzbudil ve světě obavy z kontroly radikálů nad Sýrií. Muž stojící v čele ofenzívy Abú Muhammad Džulání za sebou sice má temnou minulost, dnes se však prezentuje umírněně. V rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že mu jde jen o svržení režimu Bašára Asada. Povstalci mezitím dobyli další velké město, informuje server BBC News.
Útok a rychlý postup koalice povstalců v Sýrii překvapil nejen Asadův režim a syrskou armádu, ale i celý svět. Komu však fandit? Na jedné straně stojí syrský spojenec Ruska a Íránu, který se nebojí bombardovat civilní obyvatelstvo, na straně druhé bývalý extremista, který ovšem Rusko i Írán nenávidí.
Syrian rebel leader says goal is to ‘overthrow’ #Assad regimehttps://t.co/Hb93VxZW4S pic.twitter.com/zdZC89Uz3T
— Qusay Noor (@QUSAY_NOOR_) December 6, 2024
Džulání se narodil syrským rodičům v saúdskoarabském Rijádu. Do Sýrie se vrátil roku 1989. Není známo, co od té doby dělal. Při útoku USA na Irák v roce 2003 však odjel bojovat po boku islamistických povstalců. Americká armáda ho zajala a několik let držela ve věznicích nebo zadržovacích táborech.
Po začátku povstání proti Asadovi v roce 2011 se přidal k radikální al-Káidě Usámy bin Ládina a hlásil se i k Islámskému státu (IS nebo ISIS) – obávané teroristické skupině známé svými zvěrstvy. Nakonec se vydal vlastní cestou a založil Organizaci pro osvobození Levanty, tedy Haját Tahrír aš-Šám.
Pragmatický islamista
Dnes se prezentuje umírněně. Prohlašuje, že křesťanské a kurdské menšiny se nemají čeho obávat. Že mu jde jen o svržení Asadova režimu. Jeho nová vláda se nicméně bude řídit islámskými principy, jak sám uvedl, což může znamenat cokoli.
„Člověk ve svých dvacátých letech uvažuje jinak, než když je mu přes třicet nebo přes čtyřicet,“ řekl v rozhovoru s CNN vůdce povstalců, když komentoval svou minulost. Svým vzhledem už nepůsobí jako extremista, ale jako nějaký uhlazený podnikatel.
Ani experti na Sýrii se neshodují, zda hraje divadlo, nebo jestli je napraveným teroristou.
Povstalci postupují
Povstalci dokázali minulou středu překvapit syrskou armádu koordinovaným útokem, jehož se zúčastnily i spící buňky přímo v Aleppu. Islamisté rychle zlikvidovali dělostřelectvo a druhé největší syrské město dobyli spolu s provincií Idlib a řadou malých vesnic v okolí.
Syrská armáda přiznala podle BBC News ztrátu dalšího velkého města Hamá. Povstalci obsadili tamní věznici a propustili „neprávem odsouzené“ vězně. Postupují dále na jih, zatímco ustupující syrská armáda za sebou nechává cennou vojenskou techniku.
Hamá je důležité strategické město ležící na třetině cesty z Aleppa do Damašku. Jeho dobytí umožňuje povstalcům postup směrem na město Homs. To funguje jako křižovatka spojující nejlidnatější syrské regiony.
Postup se nedaří zastavit ani syrským a ruským stíhačkám a Asad nemůže počítat s podporou vytíženého Hizballáhu ani Íránu. Rusko nicméně podle ukrajinské rozvědky pošle do Sýrie žoldáky z Afriky, napsal server The Kyiv Independent.
Boje si od začátku ofenzívy vyžádaly nejméně 704 mrtvých – z toho 361 připadá na povstalce, 233 armádu a provládní síly a 110 na civilisty, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).