Texaský soudce zamítl dohodu o vině a trestu mezi Boeingem a americkým ministerstvem spravedlnosti. Podkopává totiž podle něj soud a umožňuje společnosti zvolit si orgán, jenž by monitoroval firemní operace. Tento krok uvítali pozůstalí po více než třech stovkách obětí dvou havárií letadel 737 Max. Informují o tom Reuters a BBC.
Soud v Texasu zablokoval podle agentury Reuters červencovou dohodu o vině a trestu mezi výrobcem letecké a vesmírné techniky Boeing a ministerstvem spravedlnosti. Podkopává totiž jeho autoritu a umožňuje společnosti volbu vlastního orgánu, který by dohlížel na její operace, čímž by nemusel být nestranný. Na to už několikrát upozorňovali i pozůstalí obětí dvou havárií letadel 737 Max z roku 2018 a 2019, během nichž zahynulo 346 pasažérů.
US judge rejects Boeing plea deal in fatal 737 MAX crashes https://t.co/difY8nF9Ks pic.twitter.com/kd5AqSTWzQ
— Reuters (@Reuters) December 5, 2024
Dohoda pro Boeing znamenala, že nebude stíhán za porušení dřívější podobné dohody, ale zaplatí částku 243,6 milionu dolarů (5,6 miliardy korun) a její podnikání bude posuzovat nezávislý monitorovací orgán. Kromě toho se firma zavázala investovat během tří následujících let 445 milionů dolarů do programů bezpečnosti a kontroly kvality.
Boeing čelil v roce 2021 obvinění, že zatajoval Federálnímu úřadu pro letectví (FFA) informace o vývoji letadel a nezavedl slíbená opatření, jež měla zabránit dalším podvodům ze strany společnosti.
Vláda Boeing neuhlídala
Ministerstvo spravedlnosti souhlasilo, že nebude Boeing stíhat, pokud pokutu zaplatí a v následujících třech letech zapracuje na transparentnosti a efektivnějším monitorování vývoje letadel, jež zaznamenala řadu technických závad, a jejich bezpečnosti. Boeing ale dohodu porušil.
Boeing utrpěl na pověsti kvůli řadě bezpečnostních incidentů u jeho letadel a kvůli otázkám ohledně jejich kvality. Přestože navíc obě tragické havárie zavinil závadný asistenční software, jenž znemožnil ovládání obou strojů, společnost se vyhýbala stíhání. Rodiny a příbuzní obětí proto uvítali nynější krok soudce jako spravedlnost.
Soudce prohlásil, že dosavadní snahy americké vlády na Boeing dohlížet selhaly. „V tuto chvíli zájem veřejnosti vyžaduje, aby zakročil soud,“ uvedl. Boeing se k jeho rozhodnutí nevyjádřil a ministerstvo spravedlnosti ho přezkoumává, napsal server BBC News.
Boeing a ministerstvo spravedlnosti teď mají dvě možnosti – buď se proti rozhodnutí soudu odvolají, nebo vypracují návrh nové dohody. Na vyjádření o dalším postupu mají 30 dní.