Vystavení běžným znečišťujícím látkám může negativně ovlivnit vývoj vajíček, spermií a embryí, což zvyšuje riziko neplodnosti. Nová studie zkoumající páry podstupující umělé oplodnění ukazuje, že negativní účinky se netýkají pouze žen, jak se dříve předpokládalo, ale také mužů.
Podle výzkumu zveřejněného deníkem Guardian, který sledoval více než 1400 účastníků, znečištění ovzduší může narušit celý proces početí. Vědci se zaměřili na faktory, jako je organický uhlík a jemné prachové částice, které jsou běžnou součástí znečištěného ovzduší. Studie zjistila, že tyto znečišťující látky mají výrazně negativní vliv na přežití vajíček a kvalitu embryí.
Exposure to air pollution increases infertility risk, US study finds.
— Climate News Now (@ClimateNewsNow_) December 5, 2024
Research shows common air pollutants can be detrimental to egg, sperm and embryo development. #ClimateChangehttps://t.co/nl3rQvagzE
Doposud se všeobecně věřilo, že větší vliv na plodnost mají ženy, ale podle hlavní autorky studie Audrey Gaskins z Emory University „se stále více ukazuje, že expozice mužů je také důležitá, a to jak pro plodnost, tak pro možný rozvoj zdravotních problémů u dítěte.“ Tento výzkum tak zpochybňuje tradiční názor, že znečištění nemá zásadní vliv na mužský reprodukční systém.
Studie zkoumala kvalitu spermií a vajíček v různých fázích vývoje a zjistila, že znečištění ovzduší v těchto kritických obdobích může vážně poškodit procesy, jako je folikulogeneze a spermatogeneze. Podle Gaskins je „i krátkodobé vystavení v těchto obdobích velmi důležité“. Významným problémem je také znečištění z lesních požárů, které obsahují vysoké koncentrace organického uhlíku.
Důkazy o škodlivosti znečištění se objevily i v případě studií prováděných v oblastech, kde je znečištění vzduchu výrazně vyšší. V Indii například ženy manželů pracujících jako policisté v silničním provozu měly nižší úspěšnost těhotenství, uvádí deník Guardian.
Dopady na plodnost nejsou omezeny pouze na venkovní prostředí. Dokonce i vzduch uvnitř klinik, kde dochází k oplodnění, může mít vliv na výsledky. Studie ukázala, že zvýšené úrovně organického uhlíku v místnosti během zmrazování vajíček vedly k nižší míře jejich přežití.
Tento výzkum také nabízí praktické rady pro páry, které se snaží o dítě. Doporučuje se používat HEPA filtry, vyhýbat se oblastem s vysokým dopravním ruchem a omezit pobyt venku během dnů s vysokým znečištěním ovzduší. Gaskins také doporučuje vybírat filtry s vysokou účinností filtrování částic, které jsou vhodné pro domácnosti a mají dobré hodnocení účinnosti.