Pád režimu diktátora Bašára Asada během bleskové ofenzívy povstalců vedených skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) znervóznělo Izrael. Ten preventivně poslal tanky do nárazníkové zóny v okupovaných Golanských výšinách. V Sýrii stále dochází k bojům mezi protureckými frakcemi a kurdskými militanty a USA tam bombardovaly pozice Islámského státu (IS). Informují o tom BBC a Al-Džazíra.
Povstalci svrhli Asadův režim bleskově a prakticky bez odboru. Diktátor uprchl se svou rodinou do Moskvy, jak se potvrdilo po spekulacích o jeho smrti, syrská armáda se stáhla, Rusové evakuovali své základny a do Sýrie se vrací uprchlíci žijící v zahraničí. Země však není ani po svržení Asadova režimu stabilní a někteří odborníci se obávají černých scénářů.
Israel seizes Golan buffer zone after Syrian troops leave positions https://t.co/wdlvBIG53T
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 8, 2024
V noci na pondělí se bojovalo ve městě Manbidž na severu země, povstalci podporovaní Tureckem se tam střetli s kurdskými bojovníky. Vůdce povstání Abú Muhammad al-Džulání, napravený džihádista z al-Káidy a IS, přitom slíbil, že nová vláda v Sýrii bude tolerantní vůči křesťanským a kurdským menšinám.
Povstalci po dobytí Damašku prohlásili, že se nechtějí nikomu mstít a že zavládne v Sýrii vláda míru. Zatím tam alespoň v tomto případě skutečně není pozorováno žádné vraždění, lynčování ani rabování. Spojené státy se však přesto vítězství islamistických skupin obávají a někteří experti zmínili strach ze zavedení vlády podobné IS nebo Tálibánu, krvavých bojů mezi povstalci a další občanské války.
Nervózní je podle televize BBC také Izrael, jenž poslal do demilitarizované zóny v okupovaných Golanských výšinách tanky. „Nedovolíme žádné nepřátelské síle, aby se usadila na našich hranicích,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Asadův pád hraje do karet Izraeli i Turecku
Nicméně dal jasně najevo, že doufá v dobré vztahy s novou formující se vládou v Sýrii. Přítomnost izraelské armády v 60 kilometrů dlouhé nárazníkové zóně, kterou opustila roku 1974, bude dočasná a potrvá do oznámení nové vlády.
Netanjahu označil vítězství povstalců za historický okamžik na Blízkém východě. „Kolaps Asadova režimu a tyranie v Damašku nabízí velkou příležitost, ale je také plná významných nebezpečí,“ řekl izraelský premiér.
Spojené státy zase mají obavy, že pád Asadova režimu posílí IS. Americké stíhačky v noci na pondělí proto udeřily na pozice tohoto hnutí.
Vítězství povstalců v Sýrii hraje do karet Turecku, jehož vliv v zemi stoupne, a Izraeli – ze Sýrie se totiž stane slabší a méně nebezpečný soused a Tel Aviv bude moci snáze prosazovat svou regionální agentu. „Dostali to, o čem celou dobu říkali,“ že chtějí,“ uvedl korespondent Al-Džazíry Zein Basravi.
Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země, zatím však není jasné, kde se nachází.