Režim diktátora Bašára Asada padl a Syřané slaví. Povstalci však mezitím odhalili zvěrstva, kterých se po téměř 30 let vlády dopouštěl na svých odpůrcích. Osvobozují vězně z nechvalně známé věznice Sajdnája, kde nechal tento vystudovaný lékař mučit a systematicky likvidovat své kritiky z řad opozice i syrské vojáky podezřelé ze zrady. Informují o tom Metro a BBC.
Na internetu se objevilo podle serveru Metro video chlapečka vycházejícího z cely nejkrutějšího syrského vězení. Asad tam zavíral nejen muže, ale i ženy a děti. Stačilo jen postavit se proti němu, říct slovo proti jeho režimu.
Povstalci osvobodili už několik věznic a nyní přišla řada na tu nejhorší. Organizace Amnesty International ji označila za „lidská jatka“. Sajdnája leží asi 30 kilometrů od Damašku a režim tam posílal nepohodlné jedince prakticky na smrt od začátku syrské krize před 13 lety.
From the dungeons of Saydnaya prison. Last night after reports of the secret doors being opened, our teams went straight to the prison to see the situation. The doors have not been opened yet and there are still hundreds and maybe thousands of prisoners below the ground in the… pic.twitter.com/j97Up4oFYu
— Live Updates Frontline (@LiveUpdateSyria) December 9, 2024
Vězni trpěli ve stísněných a špatných podmínkách a čelili systematickému mučení a sexuálnímu zneužívání. Označení „lidská jatka“ si věznice vysloužila kvůli hromadným popravám provedeným na základě falešných tajných procesů.
Spojené státy v roce 2017 tvrdily, že mají důkazy o krematoriu uvnitř komplexu. Vězni tak v zařízení mohli mizet, aniž by někdo našel důkazy o jejich zabití. Příbuzní mnoha vězňů dlouhé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí vůbec naživu.
Následkem hromadných poprav, mučení, hladu a neposkytnuté lékařské péče zemřelo ve vězení v letech 2011 až 2018 přes 30 tisíc lidí. Z věznice se dostalo jen šest tisíc osob.
Tajné podzemní cely
Povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) uvedlo, že z věznice bylo osvobozeno 3500 lidí včetně žen a dětí. Popsalo tak strašlivé podmínky, že se vězni téměř dusili kvůli nedostatku kyslíku.
Na místě pomáhá pět specializovaných krizových týmů dobrovolnické organizace Bílé přilby, které dostaly za úkol vězeňský komplex prohledat a prověřit zprávy o utajených podzemních celách, v nichž by stále mohli být drženi lidé.
Damašská gubernie se obrátila na bývalé syrské vojáky a zaměstnance věznice, aby poskytli povstalcům kódy k elektronickým dveřím vedoucím do podzemí. Televize BBC upozorňuje, že podle kamerových záběrů je ve vězení stále uvězněno až 100 tisíc lidí. Povstalci a dobrovolníci z Bílých přileb musejí bourat zdi, aby se k nim dostali.
Problém spočívá i v tom, že podobných věznic může být po celé zemi spousta. „Asadův režim postavil věznice po celé Sýrii, ale nevíme, o jaký typ vězení jde a kam byly umístěny,“ uvedl šéf programu Bílých helem Ahmed Ekzayes s tím, že budou postupovat vesnici od vesnice, město od města. „Bývalí zadržovaní z Muslimského bratrstva nám řekli, že vězně často stěhují, aniž by jim bylo řečeno kam,“ pokračoval Ekzayes.
Vězni mimo realitu
V současné době má dobrovolnická organizace povědomí o deseti obtížně přístupných věznicích. Ekzayes se obává toho, co tam najde. „Lidé, které jsme zachránili z vězení (Sajdnája), ani nevědí, v jakém žijí století. Nedovedeme si představit, jaké mučení museli podstupovat,“ uvedl Ekzayes.
Zpráva Amnesty International už v minulosti popisovala tak strašlivé mučení, že vězni prosili o smrt. „Mlčení bylo vynucováno dokonce i během mučení, u mnoha zadržených se rozvinou vážné duševní poruchy, jako je psychóza,“ napsala organizace.
Jeden bývalý vězeň popsal, jak dozorci přiměli jeho bratrance, aby ho mučil a naopak, jinak by je oba popravili. Dozorci rovněž nutili vězně, aby se znásilňovali mezi sebou.