Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dvojici bývalých předních představitelů zpravodajské služby režimu Bašára Asada z válečných zločinů. Dvojice se podle obvinění podílela na brutálním mučení syrských i amerických občanů. Spojené státy doufají v jejich zadržení a vydání ze Sýrie, informuje Reuters. Davy se shromáždily před věznicí Sajdána, marně tam hledají ztracené příbuzné, píše CNN.
Dvaasedmdesátiletý Džamil Hasan a pětašedesátiletý Abdul Salám Mahmúd se podle obvinění, kterým se zabýval soud v Illinois, zapojili do „spiknutí k páchání válečných zločinů prostřednictvím krutého a nelidského zacházení s lidmi pod svou kontrolou“.
Dvojice se měla dopouštět válečných zločinů v letech 2012 až 2019 na letišti nedaleko Damašku. Své oběti, včetně amerických občanů, bičovala, mučila je elektrošoky, kopala je, bila a působila jim bolest rozžhavenými předměty.
A #US indictment unsealed charged two former high-ranking #Syrian officials under ousted President Bashar al-Assad with war #crimes, the US Justice Department says in a statement.https://t.co/jtQFdkU2lx
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) December 10, 2024
Obvinění nejsou podle agentury Reuters v dosahu americké jurisdikce. Stále se nacházejí v Sýrii a Spojené státy doufají v jejich vydání.
Asadův prezidentský palác odhalil obrovské bohatství a luxusní život svrženého diktátora, věznice zase utrpení, které museli Syřané po téměř 30 let jeho vlády snášet. Povstalci osvobozují vězně po celé Sýrii, největší výzvou však je zadržovací zařízení Sajdnája známé též jako „lidská jatka“.
Jako černá díra
Dosud se podařilo zachránit 3500 vězňů, stále jich tam ale je asi 100 tisíc. Dobrovolnická organice Bílých přileb se k nim snaží probourat skrze zdi, podle posledních informací se však nemohla dostat do sekce v nižším patře kvůli elektronickým dveřím, k nimž potřebuje kódy. O ně požádala damašská gubernie bývalé syrské vojáky a dozorce věznice.
Sajdnája byla jako černá díra, v níž mizeli odpůrci Asadova režimu a v mnoha případech se už nikdy neobjevili. Vězni zde přežívali v otřesných podmínkách a podle organizace Amnesty International byli mučeni až do jejich zlomení. Celkem zde mezi lety 2011 až 2018 bylo zabito nebo zemřelo nejméně 30 tisíc lidí. Popraveno oběšením jich bylo až 13 tisíc.
Před vězením se shromáždili davy, lidé chtějí najít své příbuzné. Nevědí, jestli jsou vůbec ještě naživu. Bílé přilby dostaly informaci, že jsou v zařízení skryté podzemní cely, takzvaná „červená sekce“, kde stále mohou být uvězněny tisíce lidí. Dobrovolníci takové cely v komplexu usilovně hledali, a to i s pomocí psů, ale žádné nenašly.
Právě fámy o podzemních celách daly mnoha Syřanům naději, že najdou své dlouho pohřešované příbuzné. Není však jasné, zda červená sekce vůbec existuje a mnoho obětí Asadova režimu zřejmě nikdy nebude nalezeno, píše server CNN.
Asadův režim padl po 24 letech vlády. Povstalcům se podařilo svrhnout vládu nenáviděného diktátora za pouhých 11 dní, a to téměř bez odporu.