Oblast téměř o třetinu větší než Indie se v posledních desetiletích stala trvale suchou, ukázala podle deníku The Guardian nová studie vědců pod záštitou Organizace spojených národů (OSN). Sucho je nevratné, ohrožuje biodiverzitu, zemědělství i lidské zdraví a má dopady na ekonomiky světa. Informuje o tom i server Earth. Org.
Suché oblasti tvoří celkem 40 procent zemského povrchu s výjimkou Antarktidy. Suššími podmínkami trpěly v posledních 30 letech tři čtvrtiny souše. Od roku 2020 žilo podle OSN v suchých oblastech asi 30 procent světové populace (2,3 miliardy lidí), zatímco v roce 1990 to bylo 22,5 procent populace. Do roku 2100 se podle odhadů tohle množství zdvojnásobí, pokud nesnížíme emise skleníkových plynů.
🚨 3/4 of our land became permanently drier over the last 30 years, marking a turning point in the fight against climate change.
— UN Land and Drought (@UNCCD) December 9, 2024
New #COP16Riyadh report warns: expanding aridity threatens billions with water + food insecurity and forced migration: https://t.co/CSs2OCUWJK pic.twitter.com/v7kDy36Hhx
Když přijde období sucha, podmínky se vždy změní. Jenomže suchá půda zůstává podle vědců trvale suchou, jako by zemřela. „Na rozdíl od sucha – dočasných období nízkých srážek – aridita (suchost oblasti) představuje trvalou transformaci,“ cituje The Guardian Ibrahima Thiawa, výkonného tajemníka Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD).
Sucho se šíří jako pandemie a postižené oblasti už nejdou uzdravit. To má obrovské dopady na zemědělství, ekonomiky a zdraví ekosystémů i lidí. Klesá biodiverzita a půda ztrácí schopnost zadržovat oxid uhličitý (CO2), což zrychluje globální oteplování. Sucho poškozuje zemědělství, a to zase zvyšuje potravinovou nejistotu ve světě. Hrozí i nedostatek vody a chudoba, varovala Kate Gannon z Grantham Institute.
Svět se mění v pustinu
Chudé komunity s nejnižší schopností adaptace čelí hrozbám hladomoru, podvýživy, s tím spojeným zdravotním problémům a nucené migraci, která je výzvou pro celý svět.
Jedním z nejvíce postižených kontinentů suchem je Afrika, jež kvůli němu ztratila mezi lety 1990 až 2015 přibližně 12 procent hrubého domácího produktu (HDP). Během příštích pěti let by mohly podle prognóz narůst tyto ztráty až na 16 procent. Podobným problémům čelí také Asie s očekávaným sedmiprocentním poklesem HDP.
Svět se stává nehostinným místem, píše server Earth. Org. Neúrodná suchá půda zvyšuje hrozby písečných bouří a lesních požárů znečišťujících ovzduší. Stává se rizikovou pro lidi, rostliny a živočišné druhy žijící v okolí.
Co s tím? Snížit emise, zpomalit desertifikaci a adaptovat se na měnící se klima, tvrdí Mark Maslin, profesor věd o Zemi na University College London. Podle něj se musíme naučit lépe hospodařit s půdou i pitnou vodou, měli bychom zalesňovat plochy a obnovovat ekosystémy.