V Portugalsku přistálo německé letadlo nejen se zdravotními pomůckami, ale také se specialisty na intenzivní péči. Ti pomohou portugalským přeplněným nemocnicím, ve kterých se hromadí pacienti s covidem, píše BBC.
Když pandemie koronaviru naplno propukla v Evropě, nejvíce zasažená byla Itálie. Mnoho evropských zemí se k Itálii obrátilo na pomoc a přebíraly pacienty z nemocnic, které doslova praskaly ve švech. Nyní, zdá se, je s černým scénářem na řadě Portugalsko. Země s desetimilionovou populací, tedy zhruba srovnatelnou s ČR, už přiznává, že její zdravotní systém si s přílivem koronavirových pacientů neumí poradit. Ke 3. únoru bylo v portugalských nemocnicích 6684 pacientů, čili přibližně o necelou tisícovku více než v ČR, z toho 877 těžkých případů.
Speciál z Německa přivezl do země padesát ventilátorů a 150 lůžek. Portugalsko si ale musí v první řadě poradit s nedostatkem sester, kterých v zemi chybí desetitisíce, a specialistů. Situace je kritická především v hlavním městě Lisabonu.
Z první jarní vlny se Portugalsko dostalo docela snadno, v zimě už je situace v zemi mnohem dramatičtější. Portugalsku chybí lůžka i vyškolené zdravotní sestry, minulý týden v jedné nemocnici došel kyslík, což ohrozilo životy mnoha pacientů. 45% z celkového počtu obětí po celou dobu pandemie (13 257, zhruba o 3 tisíce méně než v ČR) připadlo na leden. Jakkoliv kapacita intenzivních lůžek je stále ještě z poloviny prázdná, zoufale k nim chybí zdravotnický personál.
Země vyhlásila 15. ledna přísný lockdown, díky kterému, zdá se, začalo číslo nově diagnostikovaných pozitivních lidí klesat. Stále je však v Portugalsku příliš mnoho nemocných. „Reprodukční číslo je sice nízko, ale nedaří se nám snižovat vysoký počet aktivních případů. To je problém, kterému dnes čelíme,“ řekl Ricardo Mexia, prezident portugalské asociace lékařů. Za rozpuk epidemie podle něj může rozvolnění opatření během vánočních svátků, kdy se lidé setkávali napříč rodinami. V Portugalsku se také šíří nakažlivější britská mutace koronaviru, která posílá na nemocniční lůžka i mladé lidi. Právě britskou mutaci uvedla i portugalská vláda jako hlavní důvod, proč zpřísňuje restrikce.
Premiér Antóni Costa sice nedávno prohlásil, že lockdown se vyplácí, ale ministryně zdravotnictví Marta Temido varovala, že krize ještě zdaleka není u konce. „Následující tři týdny budou velmi kritické z hlediska intenzivní péče,“ řekla.