Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že uvalí nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou, aby omezila schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Biden příští měsíc končí ve funkci.
Bidenova administrativa s blížícím se návratem Donalda Trumpa do Bílého domu stupňuje kroky na podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruské vojenské invazi. Terčem nových sankcí by podle zdrojů mohla být část ruského exportu ropy, na podobě sankcí se však ještě pracuje.
EXCLUSIVE: The US is weighing harsher oil sanctions against Russia just weeks before Trump returns to office https://t.co/0E34Hcpd9J
— Bloomberg (@business) December 11, 2024
Bidenova administrativa se přísnějším sankcím na vývoz ruské ropy dosud vyhýbala kvůli obavám, že by mohly vést k výraznému nárůstu cen suroviny, píše Bloomberg. Zdroje nicméně uvedly, že nyní je tato administrativa připravena k razantnějším krokům, protože ceny ropy na světových trzích jsou pod tlakem kvůli slabým vyhlídkám u poptávky. Zároveň se zvyšují obavy, že Trump bude nutit Ukrajinu k rychlé dohodě o ukončení války s Ruskem.
Washington už dříve zakázal dovoz ruské ropy do USA, nové sankce by se však mohly zaměřit na zahraniční odběratele ruské ropy. To by mohlo být spojeno s riziky, protože ruskou ropu nakupují i některé vlivné země, včetně Číny a Indie, upozorňuje Bloomberg.
Bidenova administrativa podle zdrojů zvažuje i sankce vůči flotile tankerů, které Rusko používá k vývozu ropy. Podobné sankce ještě letos plánuje zavést rovněž Evropská unie. Předpokládá se, že terčem sankcí EU se stanou i jednotlivci zapojení do obchodu s ruskou ropou.
Spojené státy už v listopadu uvalily sankce na ruskou společnost Gazprombank, která inkasuje platby za plyn od evropských zákazníků ruské státní plynárenské společnosti Gazprom. Maďarsko a další země, které se spoléhají na dovoz plynu z Ruska, následně varovaly, že tento krok přináší potenciální riziko pro energetickou bezpečnost.