Špatná úroda v Brazílii a Vietnamu a obavy z příštího roku zvednou spotřebitelské ceny kávy. Velké pražírny braly v posledních letech rostoucí ceny na sebe, aby se zdražování vyhnulo spotřebitelům, situace už je ale neúnosná, sdělil televizi BBC odborník. Informuje o tom i server Euronews.
Cena kávy na mezinárodních komoditních trzích dosáhla podle BBC další rekordní úrovně. Zrna odrůdy arabica, která tvoří většinu světové produkce, se v úterý obchodovala za 3,44 dolaru za libru a letos celkově její cena vyskočila o více než 80 procent. Káva robusta také dosáhla nového maxima. Od ledna podražila o 85 procent.
Minulý týden v pátek se arabica podle Euronews prodávala za 3,35 dolaru, a ještě koncem listopadu za 3,20 dolaru.
Coffee price surges to highest on record https://t.co/0dmxhO5O0A
— Yahoo News (@YahooNews) December 10, 2024
Největší světové producenty kávy Brazílii a Vietnam letos zasáhla špatná úroda v důsledku extrémního sucha následovaného prudkými dešti. Zemědělci tam navíc očekávají i špatnou úrodu v roce 2025, což se odráží v cenách.
Velké pražírny v posledních letech braly zvyšování nákladů na sebe, aby ochránily před zdražováním spotřebitele a udržely si podíl na trhu. To se však brzy změní, sdělil v rozhovoru pro BBC Vinh Nguyen, generální ředitel společnosti Tuan Loc Commodities.
„Značky jako JDE Peet, Nestlé a další si braly vyšší ceny na sebe. Právě teď jsou ale téměř v bodě zlomu. Mnoho z nich uvažuje o zvýšení cen v supermarketech v prvním čtvrtletí roku 2025,“ upozornil Nguyen.
Zdražování nezastaví
Italský kávový gigant Lavazza se nechal slyšet, že zašel hodně daleko, aby nepřenesl vyšší náklady na zákazníky, a prudce rostoucí ceny kávy ho přiměly ke změně. „Kvalita je pro nás prvořadá a vždy byla základním kamenem důvěry mezi námi a spotřebiteli. Pro nás to znamená pokračovat v řešení velmi vysokých nákladů. Takže jsme byli nuceni upravit ceny,“ přiznala firma.
Také šéf značky Nestlé David Rennie na akci pro investory v listopadu přiznal, že společnost bude muset upravit své ceny a velikost balení. „Vůči zdražování kávy nejsme imunní, zdaleka ne,“ uvedl a přiznal, že kávový průmysl čelí „těžkým časům“.
Dalším problémem je neustále rostoucí poptávka po kávě – po ropě druhé nejobchodovanější komoditě světa. Například poptávka v Číně se v posledním desetiletí více než zdvojnásobila.
„Poptávka po této komoditě zůstává vysoká, zatímco zásoby držené výrobci a pražírnami jsou podle zpráv na nízké úrovni,“ uvedl analytik zaměřený na kávu Fernanda Okada. „Očekává se, že vzestupný trend cen kávy bude nějakou dobu přetrvávat,“ dodal.