Představte si, že přijdete do kavárny, kde se musíte obsloužit sami, protože tam nikdo nepracuje. A i kdyby pracoval, neměl by koho obsluhovat. Na stěnách visí fotografie místních jako připomínka toho, že i tady kdysi byl život, a vy si připadáte jako v nějakém post-apokalyptickém filmu. Přesně taková atmosféra panuje podle televize CNBC v kavárně Saint George v řecké horské vesnici Lasta. A nejen tam.
V Řecku je několik stovek „měst duchů“ – opuštěných městeček nebo vesnic s minimem nebo žádnými obyvateli. Určit přesný počet takových míst je vzhledem k jejich často odlehlé poloze obtížný. Podle odhadů jich může být něco přes dvě stovky.
Mnoho z těchto míst je dávno zapomenuto. Jak postupuje neúprosný čas, domy chátrají a zarůstají vegetací. Jiná opuštěná města nebo vesnice, jako je právě Lasta, se stala neobvyklou turistickou atrakcí. Vyhledávají je nadšenci do opuštěných míst a lidé, kteří chtějí zažít kus historie.
Greece's ghost towns offer a glimpse of a country struggling with 'existential' population collapse https://t.co/pqWOTEqyCI
— CNBC (@CNBC) December 11, 2024
V kavárně Saint George funguje čestný systém, zákazník se obslouží sám za poskytnutí malého peněžního daru. Uvnitř podniku ani v jeho okolí však nepotká živou duši. Ještě v roce 2021 žilo v obci 12 stálých obyvatel. Když v roce 2024 navštívila Lastu redakce CNBC, nebyla tam ani noha.
Počet takových opuštěných míst roste po celém Řecku v důsledku nízké porodnosti a migrace. Řecko má jednu z nejstarších populací a nejnižších porodností v Evropě. V loňském roce se tam narodilo 71 400 dětí, což je nejnižší počet od začátku vedení záznamů před skoro stoletím. Řecko má nyní přibližně jeden porod na každé dvě úmrtí a počet osob nad 64 let je tam téměř dvojnásobný oproti počtu dětí do 14 let.
Mladé lákají velká města
Nelze však opomenout, že lidé po celém světě, včetně Řecka, se postupně stěhují do velkých domácích měst nebo do zahraničí za lepším životem.
Řecko čelí demografické krizi, za kterou částečně může krize státního dluhu z roku 2009. Záchranné programy a úsporná opatření vedla jen k dalším finančním bolestem a řecká ekonomika se během desetiletí propadla o čtvrtinu.
Nejvíce to zasáhlo mladou populaci. Nezaměstnanost mezi mladými dosáhla vrcholu 59,5 procenta v prvním čtvrtletí 2013. Mladí si nemohli dovolit osamostatnit se a vybudovat si vlastní život, což vedlo k tomu, že migrovali do zámoří. Během tohoto období přišlo Řecko zhruba o 40 tisíc obyvatel, což odpovídá 9 procentům jeho pracovní síly. Velká část zbývajících obyvatel se přesunula do velkých, ekonomicky bohatších řeckých měst za pracovními příležitostmi a vzděláním.
Více než polovina řecké populace (53,5 procenta) dnes žije v Aténách a Soluni, což je druhé největší město Řecka po hlavním městě. Ostatní regiony zaznamenaly v posledních letech populační pokles.