V Černém moři se za špatných povětrnostních podmínek potopily dva ruské tankery převážející více než 4 000 tun ropných produktů. Panují obavy z ekologické katastrofy. Informoval o tom server BBC či The Guardian.
Nákladní loď Volgoneft-212 se v neděli rozlomila napůl poté, co ji zasáhla velká vlna. Video z incidentu podle The Guardian zachytilo, jak její příď trčí svisle z vody. Do potíží se dostala u východního pobřeží okupovaného Krymu, 8 kilometrů od Kerčského průlivu, uvedla ruská média.
Kerčský průliv odděluje Rusko od Krymu, ukrajinského poloostrova, který Moskva nezákonně anektovala v roce 2014. Tanker převážel 4 300 tun nekvalitního těžkého topného oleje, známého jako mazut.
Při záchranné operaci, do níž se zapojily remorkéry, vrtulníky a více než 50 pracovníků, bylo z tankeru zachráněno 13 členů posádky, než byla kvůli špatnému počasí přerušena.
Druhý tanker též v potížích
Krátce poté se ve stejné oblasti dostal do potíží další nákladní transportér, Volgoneft-239. Převážel 4 tuny topného oleje.
14 členů posádky na palubě druhého tankeru má prý s sebou na palubě „vše potřebné pro okamžitou podporu života“. Podle BBC zůstanou nejspíše uvězněni, dokud se podmínky nezlepší.
Prezident Vladimir Putin nařídil zřídit pracovní skupinu, která se bude incidentem zabývat. V jejím čele je místopředseda vlády Vitalij Saveljev. Úřady vedou vyšetřování pro trestný čin nedbalosti.
Ropné produkty, pokud by se vylily do Černého moře, by způsobily vážné ekologické škody na mořském prostředí, které je již tak těžce postiženo válkou.
Greenpeace warn that the accident with the Russian oil tankers in the Black Sea could lead to one of the largest man-made disasters.
— Jason Corcoran (@jason_corcoran) December 15, 2024
● Each of the sunken Russian 'shadow' tankers could be carrying up to 5,000 tons of oil products. #OOTT pic.twitter.com/oKseOJZmzt
Špatně udržované lodě
Podle ruských představitelů, které citovala tisková agentura Tass, převážel každý tanker asi 4 300 tun ropy. Kerčský průliv je klíčovou trasou pro vývoz ruského obilí a používá se také pro vývoz ropy, topného oleje a zkapalněného zemního plynu.
V roce 2007 se jiný ropný tanker, Volgoneft-139, během bouře při kotvení u Kerčského průlivu rozpůlil a uniklo z něj více než 1 000 tun ropy.
Na dovoz ruské ropy uvalují spojenci Ukrajiny přísné sankce od února 2022, kdy Kreml nařídil plnou invazi do země.
V posledních letech bylo Rusko obviňováno, že k přepravě ropy a obcházení sankcí využívá takzvanou flotilu tankerů duchů, které jsou často špatně udržované a nemají řádné pojištění.