Nově zvolený americký prezident Donald Trump se podle CNN v pondělí sešel s generálním ředitelem TikToku Shou Zi Chewem ve svém luxusním sídle Mar-a-Lago na Floridě. Není jasné, o čem dvojice jednala, ke schůzce však došlo krátce poté, co se obrátil TikTok na Nejvyšší soud ve snaze dočasně zablokovat zákon o nuceném prodeji. Informují o tom BBC a New York Times.
Že došlo k setkání Trumpa s Chewem v jeho sídle na Floridě, potvrdil nejmenovaný zdroj obeznámený se situací televizi CNN. O čem nově zvolený prezident s šéfem čínské sociální sítě TikTok hovořil, jasné není. Schůzku s Trumpem se Chew nicméně snažil domluvit od jeho listopadového znovuzvolení.
Trump to meet TikTok CEO as ban deadline looms https://t.co/qPkqwv7lKB
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 17, 2024
Trump v pondělí sdělil novinářům během tiskové konference ve svém letovisku v Palm Beach, že jeho administrativa se na případ TikToku podívá. Není však zřejmé, co to znamená, republikán totiž převezme úřad 20. ledna, tedy den po vypršení zákonné lhůty, do níž musí čínská společnost ByteDance prodat TikTok do amerických rukou. Trump by nicméně mohl podle expertky na vládní záležitosti Sarah Kreps zákaz po převzetí moci zrušit.
Otázkou bude, jak v takovém případě zareaguje republikánská většina v Kongresu. Řada republikánů totiž vidí v TikToku hrozbu pro národní bezpečnost stejně jako demokraté.
„Pro TikTok mám ve svém srdci vřelé místo,“ prohlásil podle BBC v pondělí Trump. Ne vždy tak tomu ale bylo. Během svého prvního funkčního období se pokusil sociální síť pro sdílení krátkých videí neúspěšně zakázat.
TikTok se obrací na soudy
Když Trump prohrál ve volbách s dosluhujícím prezidentem Joe Bidenem a jeho stoupenci zaútočili na Kapitol, společnost Meta zablokovala jeho účty na Facebooku a Instagramu kvůli „podpoře násilné vzpoury vůči demokratické vládě“. Trump následně obviňoval Facebook z napomáhání jeho volební porážce a šíření dezinformací.
Trump spatřuje větší nebezpečí ve Facebooku než TikToku, který začal veřejně vychvalovat. V pondělí například uvedl, že nad soupeřkou v listopadových prezidentských volbách Kamalou Harris vyhrál u mladých uživatelů na TikToku. „Jsou tací, kteří říkají, že TikTok s tím neměl nic společného. TikTok na to měl dopad,“ stál si za svým Trump.
Většina amerických voličů ve věku 18 až 19 let (u nichž je TikTok populární) ve skutečnosti podpořila Harris. Je ale pravda, že mladí voliči se od roku 2020 přiklánějí k Trumpovi více.
Trump si založil účet na TikToku teprve letos v červnu, během předvolební kampaně tam ale získal miliony sledujících.
TikTok se podle listu New York Post obrátil na Nejvyšší soud ve snaze dočasně zrušit zákon o nuceném prodeji. Tu samou žádost minulý týden sociální síti, kterou používá 170 milionů Američanů, zamítl federální odvolací soud.