Čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Sloučeniny obsažené v čaji jsou spojeny s různými přínosy pro zdraví, což způsobuje, že většina lidí tento nápoj považuje za zdravý doplněk stravy. Někteří však tvrdí, že čaj může mít návykové vlastnosti a jeho přílišné pití by mohlo způsobit více škody než užitku. Můžeme být závislí na čaji? A pokud ano, co s tím?
Čaj obsahuje kofein
Různé druhy čaje obsahují různá množství kofeinu, celosvětově nejčastěji konzumované psychoaktivní látky. Je to přírodní stimulant a sloučenina nejčastěji obviňovaná z potenciálně návykových vlastností čaje.
Kofein je označován jako návykový, protože brání vašim mozkovým buňkám signalizovat, že jste unavení. To může také způsobit, že vaše tělo uvolní větší množství dalších přírodních stimulantů, jako je dopamin, které dále potlačují pocity únavy a pomáhají vám zůstat ve střehu.
Dalším problémem je, že k dosažení stejných účinků kofeinu potřebujete stále větší množství čaje. Může se také stát, že se u vás vyskytnou abstinenční příznaky – a jste závislí na čaji.
Je to skutečná závislost?
Závislosti mají mnoho forem, ale mají tendenci sdílet několik klinických příznaků. Mezi ty, které zdravotníci nejčastěji používají k rozpoznání závislosti, patří:
- pokračující užívání navzdory negativním účinkům
- přetrvávající touha nebo neúspěšné snahy o kontrolu či omezení užívání
- abstinenční příznaky
Výzkum naznačuje, že u některých lidí, kteří pravidelně konzumují kofein, se mohou objevit příznaky podobné závislosti. Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně uznává závislost na kofeinu. Na druhou stranu Americká psychiatrická asociace neklasifikuje závislost na kofeinu jako poruchu zneužívání návykových látek. V současnosti není známo, kolik lidí vykazuje příznaky závislosti na kofeinu a bude potřeba dalšího výzkumu, než se závislost na čaji stane všeobecně uznávanou jako skutečná závislost.
Kolik je potřeba k tomu, abychom se stali závislými?
Abstinenční příznaky můžete zaznamenat při snižování kofeinu, i když konzumujete pouze 100 mg denně. Obsah kofeinu v čaji závisí na odrůdě. V jednom šálku (240 ml) se obvykle nachází:
- Černý čaj: 35-44 mg
- Zelený čaj: 33-71 mg
- Čaj Oolong: 37-38 mg
- Bílý čaj: 33-48 mg
- Matcha čaj: 38-89 mg
- Yerba maté: 45-67 mg
- Čaj bez kofeinu: až 12 mg
- Bylinné čaje: 0 mg
Na základě těchto čísel může stačit pití jen 2-3 šálků určitých druhů čaje každý den k vyvolání příznaků fyzické závislosti na čaji.
Známky závislosti
Může být obtížné zjistit, zda jste si vytvořili fyzickou závislost na čaji. Jedním z příznaků může být, že je pro vás obtížné snížit příjem, přestože při pití nápoje pociťujete nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy nebo nervozita.
Další způsob, jak to zjistit, je kontrolovat, jestli se u vás neobjeví abstinenční příznaky, když přestanete čaj pít. Patří sem:
- Bolesti hlavy
- Nedostatek koncentrace
- Ospalost
- Únava
- Podrážděnost
- Úzkost
- Depresivní nálada
Tyto příznaky se mohou objevit již 12-24 hodin po poslední konzumaci čaje. Závažnost příznaků obvykle vrcholí během prvních 9 dnů a poté postupně klesá.
Jak přestat
Následující tipy vám mohou pomoci snížit nebo přerušit příjem nápojů obsahujících kofein, aniž byste měli příliš mnoho nepříjemných vedlejších účinků.
- Přestávejte postupně. Snížení příjmu o 0,5-1 šálek denně může snížit pravděpodobnost výskytu nepříjemných abstinenčních příznaků.
- Dostatečně spěte. Pak nebudete pociťovat únavu či nesoustředěnost, i když už nebudete konzumovat stejné množství kofeinu.
- Pijte dostatek tekutin. Nahraďte kofeinové nápoje stejným množstvím nekofeinových, abyste zůstali dobře hydratovaní. To sníží riziko bolestí hlavy, únavy nebo závratí.
Bezkofeinové alternativy
Tyto nápoje jsou dobrou alternativou, pokud chcete postupně snižovat příjem kofeinu:
- Infuze zázvoru, kurkumy nebo čerstvé máty
- Teplá voda s trochou čerstvě vymačkaného citronu
- Mléčné latte
- Svařené jablečné šťávy
- Teplý mrkvový džus
- Teplé mandlové mléko s trochou skořice nebo muškátového oříšku
- Teplý vývar
- Čaj bez kofeinu nebo bylinný čaj