Bašár Asad padl a vrací se staré bitvy. Islámský stát (IS) vycítil příležitost a představuje reálnou hrozbu, varoval v rozhovoru s televizí BBC přední kurdský velitel, který proti této džihádistické organizaci bojoval. Důvodem jsou ozbrojené střety mezi protureckými silami a Kurdy na severovýchodě. Aktuální situaci v zemi sleduje i web DW.
Pád diktátora Bašára Asada byl pro Syřany úlevou. Spustil však do pochodu spolu související události, které mohou vést k další katastrofě.
V posledních dnech se mluví o hrozbách IS, který by mohl využít pádu Asadova režimu k posílení svých schopností a odhodlat se ke snahám posílit svůj vliv. Že nejde o plané hrozby potvrdil i přední kurský velitel Syrských demokratických sil (SDF) Mazloum Abdi. Chaos v zemi podle něj dláždí cestu k znovunabytí moci IS v Sýrii.
'The doors are open for IS' – Syria's Kurds warn over advance by Turkish-backed forces https://t.co/xPTwM8Rfpm
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 20, 2024
„Aktivita Daeš (zkratka pro IS) výrazně vzrostla a nebezpečí jeho oživení se zdvojnásobilo,“ varoval pro BBC velitel. „Má teď více schopností a příležitostí,“ uvedl a dodal, že IS se po pádu Asada zmocnil zbraní a munice syrského režimu.
SDF mají na severovýchodě Sýrie věznice. V nich je vězněno asi 10 tisíc bojovníků IS a v nedalekých táborech je drženo zhruba 50 tisíc jejich rodinných příslušníků. Jde o osoby věrné extremistickým ideologiím hnutí, které zaselo strach až na Západě.
Ve věznicích je cítit napětí. Abdi reportéra BBC upozornil, že existuje reálná hrozba, že se militanti z IS pokusí osvobodit své bojovníky. Pokud by se jim to povedlo, teroristická organizace by významně zvýšila své bojové schopnosti.
Pozastavili jsme protiteroristické operace
SDF tvoří z velké části Kurdové. Jsou hlavní silou bojující proti IS v Sýrii a spojencem Spojených států. Pád Asada spustil na severovýchodě léta zamrzlý konflikt mezi protureckými milicemi v čele se Syrskou národní armádou (SNA) a Kurdy. SDF byli nuceni stáhnout některé své síly a nasadit je v bojích proti SNA. Bojovat šly i stovky dozorců z věznic, kde teď není dostatečně zajištěná bezpečnost, což poskytuje IS příležitost.
SDF musela pozastavit protiteroristické operace proti IS, upozornil Abdi. „Hrozbou číslo jedna je nyní Turecko, protože zabíjí naše síly. Tyto útoky musí skončit, protože nás odvádějí od soustředění se na bezpečnost našich vazebních středisek,“ uvedl velitel.
Podle amerických představitelů shromažďuje Turecko početné síly u města Kobani na turecko-syrské hranici a boří hraniční zeď. Vše nasvědčuje plánované invazi do Sýrie.
Turecko se snaží vytlačit Kurdy od svých hranic na východě v rámci boje proti kurdským milicím Lidové obranné jednotky YPG a Kurdské straně pracujících (PPK). Obě organizace považuje za teroristické. Tím se ale dostává do křížku s USA, které podporují SDF. V Sýrii mají zhruba 900 vojáků.
Povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) převzala kontrolu nad městem Dajr az-Zaur. SDF se odsud stáhly po místních nepokojích, shrnuje dění v Sýrii DW. Část města také zabrala Syrská svobodná armáda (SFA) vycvičená USA.