Nově zvolený prezident Donald Trump požaduje, aby Panama snížila poplatky za Panamský průplav, nebo jej vrátila pod kontrolu USA. Obviňuje středoamerickou zemi, že americkým lodím a námořnictvu účtuje „přemrštěné ceny“. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
„Poplatky, které si Panama účtuje, jsou absurdní, velmi nespravedlivé,“ řekl v neděli davu svých příznivců v Arizoně. „Toto naprosté okrádání naší země okamžitě přestane,“ dodal s odkazem na to, že se příští měsíc ujme úřadu.
Donald Trump threatened to reassert US control over the Panama Canal, accusing Panama of charging excessive rates to use the passage and drawing a rebuke from President José Raúl Mulino https://t.co/y8mSIIxGwW pic.twitter.com/xOSU0yE1L1
— Reuters (@Reuters) December 22, 2024
Jeho výroky vyvolaly rychlou reakci panamského prezidenta. „Každý metr čtvereční Panamského průplavu a okolní oblasti patří Panamě a bude Panamě patřit i nadále,“ uvedl Mulino v prohlášení. Dodal, že o suverenitě a nezávislosti Panamy nelze vyjednávat.
Jak chce průplav získat Trump neřekl
Trump se takto vyjádřil před příznivci konzervativní aktivistické skupiny Turning Point USA, která významně podpořila jeho volební kampaň v roce 2024.
Šlo o náznak toho, jak se americká zahraniční politika a diplomacie může po jeho nástupu do Bílého domu změnit? Trump ovšem nevysvětlil, jak by chtěl docílit toho, aby Panama předala své území USA.
Trumpova výhrůžka následovala po podobném vyjádření jen o den dříve. V něm uvedl, že Panamský průplav je pro USA „životně důležitým národním majetkem“. Pokud nebudou sazby za lodní dopravu sníženy, „budeme požadovat, aby nám byl Panamský průplav vrácen, a to v plné výši, rychle a bez otázek,“ prohlásil nastupující prezident.
Rovněž podle Reuters prohlásil, že nedopustí, aby průplav padl do „nesprávných rukou“, a varoval před možným čínským vlivem.
Čína průplav nekontroluje ani nespravuje, ale dceřiná společnost CK Hutchison Holdings se sídlem v Hongkongu dlouhodobě spravuje dva přístavy nacházející se na karibském a tichomořském vstupu do průplavu.
Panama má výhradní kontrolu od roku 1999
Panamský průplav o délce 82 kilometrů protíná středoamerickou zemi a je hlavní spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem.
Spojené státy průplav na počátku 20. století z velké části vybudovaly a po desetiletí spravovaly okolní území. V roce 1977 však USA a Panama podepsaly dvojici dohod, které připravily půdu pro návrat průplavu pod plnou panamskou kontrolu. Tu USA předaly v roce 1999 po období společné správy.
Průplavem proplouvá až 14 000 lodí ročně, uvádí BBC. Včetně vojenských plavidel a kontejnerových lodí. Představuje 2,5 procenta celosvětového námořního obchodu a má zásadní význam pro dovoz automobilů a dalšího zboží z Asie do USA a pro vývoz komodit z USA, včetně zkapalněného zemního plynu.