Nová evropská směrnice zaměřená na boj proti nucené práci a environmentálnímu poškozování vyvolala ostrou reakci Kataru. Energetická velmoc varuje, že přestane dodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropské unie, pokud budou pravidla přísně prosazována. Tento krok by mohl ovlivnit ceny energií a otevřít dveře jiným dodavatelům.
Evropská unie schválila v květnu směrnici, která zavazuje velké společnosti monitorovat své dodavatelské řetězce. Firmy musí zajistit, že jejich partneři nevyužívají nucenou práci a nepoškozují životní prostředí. Při porušení pravidel hrozí pokuty až do výše pěti procent globálního obratu. Katarský ministr energetiky Saad Kaabí varoval, že země v takovém případě ukončí obchodní vztahy s Evropou. „Neblufuji,“ řekl podle deníku Financial Times.
“If it means losing 5 percent of the revenues I have made because of selling to #Europe, I will not sell to Europe. I am serious about that,”#CHANNEL8 #Qatar #EuropeanUnion https://t.co/QaKQnUI2qk
— Channel 8 English (@Channel8English) December 22, 2024
Katar je druhým největším exportérem LNG na světě. Podle ministra Kaabího představuje pět procent obratu QatarEnergy také pět procent státních příjmů Kataru. „To jsou peníze katarského lidu. Nikdo by nepřipustil ztrátu takových peněz,“ uvedl. Informoval také, že Katar by mohl snadno přesměrovat dodávky do Asie, zejména do Číny a Japonska.
Evropa v posledních letech zvýšila svou závislost na LNG z Kataru, zejména po omezení dodávek ruského plynu. I přes tuto situaci by Unie dokázala dodávky nahradit například z USA. Americký prezident Donald Trump nedávno opět zdůraznil, že EU musí více nakupovat americkou ropu a plyn, aby snížila obchodní deficit. Jak uvedl server ČT24, Trump pohrozil Evropě možným uvalením cel na dovoz, pokud státy nenajdou způsob, jak situaci vyřešit.
Analytici však varují, že okamžité zastavení dodávek by mělo negativní dopad na obě strany. Katar by přišel o příjmy, zatímco evropské státy by čelily nárůstu cen energií. Ekonom Radim Dohnal pro ČT24 uvedl, že podobné šoky mívají krátkodobý dopad a dlouhodobě se trh stabilizuje.
Katar plánuje do roku 2027 téměř zdvojnásobit kapacitu výroby LNG na 142 milionů tun ročně. Jak informoval deník iDNES.cz, ministr Kaabí upozornil, že Evropa by měla novou směrnici přehodnotit, pokud si chce zachovat energetickou stabilitu. Tlak na dodržování pravidel však zůstává důležitou součástí evropské politiky směřující k udržitelnějšímu obchodu.