Marjorie Taylor Greenová, americká poslankyně za Republikány, patřila ke stoupencům hnutí QAnon. Ti věří, že USA ovládá skrytý kruh pedofilních satanistů. V minulosti podpořila internetové výzvy k vraždění levicových politiků. Sněmovna reprezentantů ji včera odvolala z výborů, kde působila. Podle CNN bylo pro i jedenáct republikánských spolustraníků.
Pro odvolání Greenové z výborů se vyslovilo 230 poslanců, včetně jedenácti republikánů. 199 bylo proti.
Greenová (46) byla členkou výboru pro vzdělávání a výboru pro veřejné finance, do Sněmovny se dostala za stát Georgia. Mezi poslance usedla teprve 3. ledna letošního roku. Oddaná stoupenkyně bývalého prezidenta Donalda Trumpa a v minulosti se dopustila řady kontroverzních výroků. V roce 2019 natočila na Facebook video, kde obvinila předsedkyni Sněmovny za Demokraty Nancy Pelosiovou z vlastizrady. „Vlastizrada je zločin, který se trestá smrtí,“ uvedla ve videu. Jinde na dotaz svého příznivce na sociální síti, jestli by měli exprezident Barack Obama a Hillary Clintonová být oběšeni, odpověděla: „Buďme trpěliví. Tohle se musí udělat pečlivě, jinak je levicoví soudci osvobodí.“ Lajkovala také komentář jiného uživatele, který napsal o Pelosiové, že „kulka do hlavy bude rychlejší“ než odvolání z čela Sněmovny. Greenová šířila po internetu také konspirační teorie týkající se 11. září. První den do Sněmovny nakráčela v tričku s nápisem „Trump vyhrál“, ačkoliv v listopadových volbách zvítězil jeho protivník Joe Biden. Hned jak se Biden ujal funkce, chtěla svérázná poslankyně z Georgie navrhnout hlasování o jeho impeachmentu, nikdo jiný ale její návrh nepodpořil.
Greenová se včera na plénu hájila, že konspirační teorii QAnon už dnes nevěří, od hnutí se distancovala. „Problém byl, že jsem dříve ve zprávách viděla věci, které mi nedávaly smysl,“ řekla. Na teorii QAnon narazila podle svých slov v roce 2017 a velmi ji zaujala. „Začala jsem o tom mluvit a psát na Facebook. V roce 2018 jsem byla na spoustu věcí naštvaná a měla jsem dojem, že vládě nemůžu věřit,“ řekla a dodala, že toho lituje.
Distancovala se rovněž od svých minulých výroků. „Tohle jsou věci, které se staly v minulosti. Nereprezentují mě, ani můj volební obvod, ani mé hodnoty,“ řekla. Ohledně nenávistných vyjádření na Facebooku se už dříve hájila, že je nepsala ona, nýbrž lidé, které si najala na správu svých stránek.
Nebezpečný precedens?
Někteří republikánští kolegové se Greenové zastali. Poukazovali na to, že demokraté vytvářejí nebezpečný precedens tím, že útočí na člena konkurenční strany skrz jeho názory, což se v budoucnu může vymstít třeba i členům Demokratické strany. Svoboda projevu je prvním dodatkem americké ústavy. Nancy Pelosiová ovšem tento argument odmítla. „Nic takového. Pokud by někdo z našich členů ohrožoval bezpečnost někoho jiného, my budeme první, kdo ho z výboru odvolá,“ řekla.
Greenová v minulosti rovněž „olajkovala“ komentáře na sociálních sítích, podle kterých se masová střelba na střední škole v Parklandu v roce 2018, kde student Nikolas Jacob Kruz zabil 17 lidí, vůbec neodehrála a šlo o tzv. operaci pod falešnou vlajkou. Když to vyšlo najevo, přeživší a rodiče obětí volali po rezignaci Greenové na poslanecký mandát. „Konspirační teoretici si místo ve Sněmovně nezaslouží,“ napsali v prohlášení. „Oni nechtějí zničit jen mě. Chtějí zničit všechny republikány. Nedopusťte, aby dav vyhrál,“ zareagovala na to politička.