Vojenská junta, která od pondělí vládne v Myanmaru (dříve Barma) vypnula v celé zemi internet. Stalo se tak poté, co tisíce lidí pochodovaly v největším městě Rangúnu za podporu uvězněné premiérky Su Ťij. Informuje o tom BBC a další servery.
Armáda uskutečnila v Myanmaru v pondělí vojenský převrat, uvěznila a obvinila premiérku, prezidenta a další politiky. Důvodem byl údajný volební podvod v listopadu loňského roku, kde drtivě vyhrála vládní, prodemokratická strana. Především mladí lidé v zemi se bouří hlavně na sociálních sítích. A to byl důvod, proč junta nejprve zakázala v zemi nejdříve Facebook, posléze Twitter i Instagram. Lidé se na sociálních sítích domlouvali na sobotní demonstraci. Po vypnutí sociálních platforem spolu mnozí komunikovali přes soukromé VPN sítě, vojáci tedy vypnuli v zemi internet.
Lidé z občanského sektoru podle agentury Reuters vyzývají internetové poskytovatele a mobilní sítě, aby zákaz internetu prolomily. Lidskoprávní organizace Amnesty International označila krok armády za ohavný a bezohledný. Vojenská junta zatím nijak nereagovala. Dočasné vypnutí internetu země zažila už v pondělí ve chvíli, kdy armáda zemi obsadila.
Mluvčí Twitteru uvedl, že zákaz sociální sítě „podkopává lidskou komunikaci a právo vyjádřit svůj názor„. Facebook, který vlastní Instagram, vyzval vládu, aby sítě opět zapojila.
V sobotu i tak v největším městě Rangúnu vypukla zatím největší manifestace proti vojenskému režimu. Tisíce lidí, včetně studentů a dělníků, pochodovaly ulicemi a žádaly propuštění zadržených, včetně premiérky Su Ťij. Řidiči autobusů na silnicích ve městě na podporu troubili, a lidé se zdravili zvednutím tří prstů (prostředníčku, ukazováčku a malíčku). Gesto známé ze ságy Hunger Games se v celé zemi stalo symbolem odporu vůči vojenské zvůli.
Policie zablokovala ve městě všechny hlavní cesty. Demonstranti dávali policistům květiny a lahve s pitnou vodou. Přesvědčovali je, aby se přidali k nim a nepodporovali opresivní režim.
„Tenhle boj vedeme kvůli příští generaci, abychom je osvobodili od vojenského diktátu,“ řekla jedna z protestujících agentuře AFP. „Už to musí skončit.“
Lidé znají sílu armády
Po necelém týdnu po převratu zůstal Myanmar relativně klidný, až na několik demonstrací. Vládnoucí junta se soustředí v hlavním městě Nejpyijto a zatím demonstranty nijak nekonfrontovala. Podle barmského korespondenta pro BBC lidé v Barmě moc dobře vědí, jakou sílu může armáda použít, kdyby jí protesty začaly přerůstat přes hlavu. Koneckonců vojenská junta vládla v Barmě téměř padesát let, od roku 1962 do 2011.
Premiérka Su Ťij, někdejší disidentka a laureátka Nobelovy ceny míru, zůstává uvězněna na neznámém místě, podle informací médií ji vojáci drží v jejím sídle. Je obviněna z držení nezákonných komunikačních zařízení, tedy vysílaček. Podle BBC policie zatkla i jejího australského poradce.