menu

16.2 C
Czech
Sobota 19. dubna 2025

Ryanair žádá o nasazení armády na letišti Charleroi

Letecká společnost Ryanair volá po okamžitém zásahu vlády ve Valonsku. Na letišti Charleroi u Bruselu se v posledních dnech tvoří nekonečné fronty. Nedostatek bezpečnostních pracovníků způsobuje zpoždění, zmeškané lety i rostoucí frustraci cestujících.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.

Píše se rok 2025 a s ním nastupuje generace Beta

Je tu rok 2025 a my vítáme novou generaci, kterou označujeme jako Generace Beta. Jak se ale bude lišit od předchozích generací dětí, které také vyrůstaly ve světě plném technologií? A co od nich můžeme očekávat? To budeme moci zjistit během následujících 14 let.

Nejspíš už jste se setkali s označením generací a pojmy, jako jsou Mileniálové (někdy Generace Y), Generace Z nebo Alfa. Tyto názvy vycházejí z různých konceptů, někdy se zakládají na historické události, rysech dané doby a nebo jako v tomto případě, v používání řecké abecedy. Jednoduše řečeno, písmeno po Alfě je Beta.

@lklogic #lklogic ♬ original sound LK

Děti Generace Beta, stejně jako jejich předchůdci z Generace Alfa, budou vyrůstat v prostředí plném nových technologií, jako je umělá inteligence či virtuální realita. Podle futurologa Marka McCrindla, kterého cituje NBC News, zdědí svět, který bude čelit významným společenským výzvám. McCrindle předpokládá, že tato generace bude hrát klíčovou roli při řešení problémů, jako jsou změna klimatu, globální demografické změny a rychlá urbanizace. Udržitelnost tak pro ně bude nejen volbou, ale nezbytným základem pro budoucnost. Generace Beta si proto musí uvědomit význam udržitelných postupů jako základu pro lepší svět.

Technologie v každodenním životě

Generace Alfa, děti narozené v období od roku 2010 do konce roku 2024, sice vyrostly v digitálním prostředí, ale technologie se posouvá pořád dopředu. Podle výzkumníka Jasona Dorseyho bude Generace Beta spoléhat na technologie nejen při zábavě a učení, ale i při utváření svého sebepoznání.

Mnozí rodiče z řad mladších mileniálů nebo starších příslušníků Generace Z si ale uvědomují, že používání chytrých zařízení nebo internetu může být „dobrým sluhou, ale zlým pánem“. I proto chtějí své děti lépe chránit před negativními dopady virtuálního světa a ukazovat jim výhody, ale i rizika on-line prostředí, píše Business Standard.

Co si odnášejí z minulosti?

Generace Z a Alfa byly silně poznamenány pandemií COVID-19. Pro Generaci Beta však zůstane spíš historickou událostí, o které se budou učit ve škole. To ale neznamená, že ji pandemie neovlivní, protože jejich starší sourozence nebo rodiče formovala. Důsledkem jsou dozvuky pandemie, jako je digitalizace školství, proměna pracovního trhu a změny v mezinárodní ekonomice.

Spojení individuality a ekologie

Tato nová generace bude zřejmě považovat digitální inovace za naprostou samozřejmost, takže se může zaměřit na otázky spojené s klimatem a důrazněji hledat rovnováhu mezi pohodlím a ekologickými limity. McCrindle i další experti očekávají, že se děti narozené po roce 2025 budou snažit pečlivěji budovat svou „digitální stopu“.

Z předchozích dvou generací se naučí, jaký vliv mohou mít sociální sítě na psychiku a mezilidské vztahy. Rodiče z Generace Z (1996 – 2010) a mladí Mileniálové (1981 – 1996) se jim v tom zřejmě pokusí poskytnout bezpečné vedení.

Jsou generační nálepky opravdu potřeba?

Někdy se kritizuje, že označováním generací naši společnost příliš zjednodušujeme. Dokonce i výzkumné organizace, jako je Pew Research Center, začínají přehodnocovat, zda je neustálé zařazování lidí do jedné škatulky skutečně přínosné.

Rozdělení generací a jejich pojmenování nám pomáhá při hledání obecných trendů a vytváří obraz, který nám může připomenout klíčové události v naší historii. Jason Dorsey upozorňuje, že sice generační označení pomáhá vyvozovat některé závěry, ale nesmíme zapomínat na rozdíly a řadu faktorů, které nás formují.

Jaká bude budoucnost Generace Beta?

Každou generaci něco ovlivní, co bude tím zásadním pro Generaci Beta, to nám ukáže až čas. Děti, které se narodí po roce 2025, budou žít ve světě, které bude dominovat AI a další technologie, které se budou integrovat do každodenního života. Někteří z řad Generace Beta se dožijí 22. století. Budou čelit mnoha výzvám, ať už jde o klimatické problémy nebo sociální a technologické posuny. Jak moc ale tato generace změní svět? To se budeme muset nechat překvapit, ale co víme už teď, je fakt, že jejich činy budou ovlivněny jejich rodiči. Ostatně jako u každé generace.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

První láska vs. skutečný vztah. Proč srovnáváme nesrovnatelné?

Vzpomínky na první lásku v nás často zůstávají jako jemný otisk doby, kdy jsme všechno prožívali poprvé – nezkresleně, naplno, s otevřeným srdcem. Ale někdy tyto vzpomínky nejsou jen příjemnou nostalgií. Někdy se promění v těžké břemeno, které nás doprovází i v dalších vztazích a neumožní nám vidět realitu takovou, jaká je.

Zabíjíte pokojovky? Nejste sami. Ale jde to změnit

Na začátku to vypadá nevinně. Jedna rostlina na parapet. Možná dvě. A než se člověk naděje, má doma malou džungli… a zároveň morální kocovinu, protože polovina z ní vypadá, že volá botanickou pohotovost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Římě začalo druhé kolo americko-íránského jednání o íránském jaderném programu

V Římě začalo druhé kolo americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu, píší tiskové agentury s odkazem na íránskou státní televizi. Za Írán jedná ministr zahraničí Abbás Arakčí a za Spojené státy vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie.

Ryanair žádá o nasazení armády na letišti Charleroi

Letecká společnost Ryanair volá po okamžitém zásahu vlády ve Valonsku. Na letišti Charleroi u Bruselu se v posledních dnech tvoří nekonečné fronty. Nedostatek bezpečnostních pracovníků způsobuje zpoždění, zmeškané lety i rostoucí frustraci cestujících.

Izrael tvrdí, že ponechá své vojáky v Gaze, Libanonu a Sýrii na neurčito

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac řekl, že izraelští vojáci zůstanou v "bezpečnostních zónách" v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii po neomezenou dobu. Děje se tak poté, co Tel Aviv jednostranně rozšířil své hranice ve válce, kterou rozpoutal útok palestinského teroristického hnutí Hamás 7. října 2023. Píše o tom agentura AP.

Nejvyšší soud USA zakázal deportace Venezuelanů na základě zákona z 18. století

Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zakázal vládě prezidenta Donalda Trumpa deportovat na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století Venezuelany zadržované v Texasu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.
Reklama

DOPORUČUJEME

První láska vs. skutečný vztah. Proč srovnáváme nesrovnatelné?

Vzpomínky na první lásku v nás často zůstávají jako jemný otisk doby, kdy jsme všechno prožívali poprvé – nezkresleně, naplno, s otevřeným srdcem. Ale někdy tyto vzpomínky nejsou jen příjemnou nostalgií. Někdy se promění v těžké břemeno, které nás doprovází i v dalších vztazích a neumožní nám vidět realitu takovou, jaká je.

Zabíjíte pokojovky? Nejste sami. Ale jde to změnit

Na začátku to vypadá nevinně. Jedna rostlina na parapet. Možná dvě. A než se člověk naděje, má doma malou džungli… a zároveň morální kocovinu, protože polovina z ní vypadá, že volá botanickou pohotovost.

Horoskop pro týden, kdy se věci konečně začnou vyjasňovat: 14. dubna – 21. dubna

Po náročném období plném nedorozumění a vnitřních rozporů přichází pomalu, ale jistě uvolnění. V pondělí se Merkur vrátí do přímého směru, což pomůže vaší mysli zklidnit se a zase si věřit. Ve čtvrtek vstoupí Mars do Lva – a s tím přichází znovu chuť se postavit za své cíle. Sobota přinese vstup Slunce do Býka a připomínku, že vaše touhy mají hodnotu. Není nutné jít proti světu, ale je důležité vědět, kdy přestat ustupovat.

Tato tři znamení zvěrokruhu řeší lásku do poslední tečky. Jste mezi nimi?

Zatímco některým lidem vztahy plynou přirozeně a bez zbytečných otázek, jiní se doslova topí v myšlenkách. Zamilují se, ale místo klidu přichází vnitřní chaos – každé slovo, pohled nebo ticho analyzují do posledního detailu. A právě tito tři zástupci zvěrokruhu mají tendenci rozpitvávat lásku víc než ostatní. Patříte mezi ně?

Jedla to každý den a zemřela až ve 117 letech. Vědci možná našli klíč k dlouhověkosti

Může obyčejný jogurt pomoci žít déle? V případě Marie Branyas Morera, která se dožila neuvěřitelných 117 let, se vědci pokusili na tuto otázku odpovědět. Její mikrobiom byl až do konce života mimořádně silný – a právě její každodenní zvyk sníst tři kelímky jogurtu na tom mohl mít významný podíl. Informoval o tom deník Guardian.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Římě začalo druhé kolo americko-íránského jednání o íránském jaderném programu

V Římě začalo druhé kolo americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu, píší tiskové agentury s odkazem na íránskou státní televizi. Za Írán jedná ministr zahraničí Abbás Arakčí a za Spojené státy vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie.

Ryanair žádá o nasazení armády na letišti Charleroi

Letecká společnost Ryanair volá po okamžitém zásahu vlády ve Valonsku. Na letišti Charleroi u Bruselu se v posledních dnech tvoří nekonečné fronty. Nedostatek bezpečnostních pracovníků způsobuje zpoždění, zmeškané lety i rostoucí frustraci cestujících.

Izrael tvrdí, že ponechá své vojáky v Gaze, Libanonu a Sýrii na neurčito

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac řekl, že izraelští vojáci zůstanou v "bezpečnostních zónách" v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii po neomezenou dobu. Děje se tak poté, co Tel Aviv jednostranně rozšířil své hranice ve válce, kterou rozpoutal útok palestinského teroristického hnutí Hamás 7. října 2023. Píše o tom agentura AP.

Nejvyšší soud USA zakázal deportace Venezuelanů na základě zákona z 18. století

Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zakázal vládě prezidenta Donalda Trumpa deportovat na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století Venezuelany zadržované v Texasu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.

Urovnání na obzoru? Trump vyjádřil optimismus ohledně jednání s EU a Čínou o clech

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek během setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloni vyjádřil optimismus ohledně rozhovorů s ostatními zeměmi o clech. Uvedl, že došlo k pokroku na „několika frontách“ a dohody očekává brzy nejen s Evropskou unií (EU), ale i s Čínou. Později před novináři přiznal, že se zdráhá dál zvyšovat poplatky na dovoz z Číny.

USA ukončí mírové snahy, pokud nebude jasná cesta k zastavení bojů na Ukrajině

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Meloni se setkala s Trumpem. Itálie může být nejlepším spojencem USA, prohlásil šéf Bílého domu

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že americký prezident Donald Trump přijal její pozvání k oficiální návštěvě Říma. Ta by podle ní mohla posloužit jako impuls k obnovení dialogu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Během setkání v Bílém domě, které se neslo v přátelském duchu, oba lídři jednali mimo jiné o clech, obraně, NATO a probíhající válce na Ukrajině.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás