Podle šéfa OSN pro lidská práva bylo loni v Íránu popraveno nejméně 901 lidí, z toho asi 40 během jediného prosincového týdne. Mezi popravenými je i 31 žen, některé z nich byly oběti domácího násilí či dětských sňatků. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Většina poprav byla vykonána za trestné činy související s drogami. Mezi odsouzenými však byli také političtí disidenti a lidé spojení s masovými protesty v roce 2022 kvůli smrti 22leté Mahsy Amini ve vazbě, uvedla OSN.
„Je hluboce znepokojující, že opět vidíme meziroční nárůst počtu lidí, kterým byl v Íránu uložen trest smrti,“ uvedl v prohlášení zaslaném novinářům vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. „Je nejvyšší čas, aby Írán zastavil tuto stále se zvyšující vlnu poprav.“
Iran executed 901 people in 2024, highest since 2015. Most were drug-related, with 31 women executed, many for killing abusive partners.https://t.co/cfBxqofYBc pic.twitter.com/aeu3EzQOOk
— Verity (@improvethenews) January 7, 2025
Celkem bylo v loňském roce v islámské republice popraveno oběšením nejméně 901 osob. V roce 2023 to bylo 853 osob, uvedl úřad OSN pro lidská práva. Jde o nejvyšší počet od roku 2015, ve kterém bylo popraveno 972 lidí.
Írán popravuje i mladistvé
Mluvčí úřadu OSN pro lidská práva novinářům sdělila, že údaje pocházejí od několika organizací, které považuje za spolehlivé, včetně íránské agentury Human Rights Activists News Agency (HRANA), Iran Human Rights (IHR) a Hengaw.
Samostatná zpráva kurdské skupiny pro lidská práva Hengaw uvádí, že více než polovina popravených v loňském roce pocházela z íránských etnických menšin, včetně 183 Kurdů.
HRANA také podle BBC informovala, že zdokumentovala popravu pěti mladistvých pachatelů. Mezinárodní právo zakazuje použití trestu smrti ve všech případech, kdy byl obviněný v době údajného trestného činu mladší 18 let.
Podle skupiny pro lidská práva Amnesty International se Írán v roce 2023 podílel 74 procenty na všech zaznamenaných popravách na celém světě. Tyto údaje nezahrnovaly Čínu, kde se podle Amnesty předpokládá, že se každoročně popraví tisíce lidí, ale údaje o trestu smrti jsou zde utajené.
Ženy obviněné z vraždy manžela
V roce 2024 bylo popraveno nejméně 31 žen, uvedla mluvčí Úřadu OSN pro práva Liz Throssell na tiskovém brífinku v Ženevě. To podle ní představuje nejvyšší počet za posledních minimálně 15 let.
„Většina případů se týkala obvinění z vraždy. Značný počet žen byl obětí domácího násilí, dětských sňatků nebo nucených sňatků,“ dodala.
Jedna z žen popravených za vraždu zabila svého manžela, aby mu zabránila ve znásilnění jejich dcery, řekla Throssell po briefingu agentuře Reuters.