menu

6.1 C
Czech
Čtvrtek 9. ledna 2025

Kongres se chystá potvrdit Trumpovo vítězství, bitcoin opět u hranice 100 000 dolarů

Největší světová kryptoměna se znovu přibližuje k magické hranici 100 000 dolarů. Bitcoin se v pondělí ráno přehoupl přes 99 800 dolarů, přičemž za poslední týden si připsal zhruba sedmiprocentní zisk. Za růstem podle analytiků stojí především blížící se nástup zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 70 dronů, jsou hlášeny škody na domech

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 70 dronů, 46 z nich obrana sestřelila a zbývajících 24 byly návnady, takže nepředstavovaly hrozbu a do cíle nedoletěly. S odvoláním na velitelství vzdušných sil ukrajinské armády o tom informoval portál RBK-Ukrajina.

Reuters: Globální oteplování mění svět rychleji, než se dříve myslelo

Po dalším rekordním roce globálních teplot roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí v boji proti klimatickým změnám. To ovšem komplikuje nově zvolený americký prezident Donald Trump a nedostatečná snaha světa se dekarbonizovat a chránit ekosystémy. Podle nejnovějších studií, které shrnula agentura Reuters, se planeta otepluje rychleji, než se dříve předpokládalo.

Reklama

Poslední celosvětový vědecký konsensus na tohle téma naposledy publikoval Mezivládní panele pro změnu klimatu (IPCC) v roce 2021, připomíná Reuters. Od té doby celá řada výzkumů z celého světa ukázala, že globální oteplování rychlostí překonalo vědecké predikce. Největších extrémů jsme se stali svědky v letech 2023 a 2024.

Pařížská dohoda nás zavazuje udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úrovní. Zatímco její osud je nejistý, protože od ní pod vládou Trumpa Spojené státy odstoupí, lidstvo už tuto červenou čáru překročilo. Vědci to zjistili v listopadu při studii 2000 let starých plynů zachycených v ledovcích na Antarktidě.

Reklama

Když se vědci podívali na delší časové rozpětí sahající před industriální období, zjistili, že oteplení v roce 2023 dosáhlo 1,49 stupně Celsia. Jiné novější výzkumy nicméně tvrdily, že loni dočasně překročily teploty hranici 1,5 stupně poprvé v historii.

Oteplování Atlantiku ohrožuje funkčnost životně důležité Atlantické meridionální cirkulace (AMOC) – proudového systému, jenž transportuje teplotu vodu a klíčové živiny z tropů do severního Atlantiku a po celá staletí pomáhá udržovat klima na evropském kontinentu mírné a stabilní.

Podle výzkumů AMOC od roku 1950 oslabil o 15 procent. Loňský rok vědci ve studii publikované v časopisu Science Advances varovali, že systém může být blíže kritickému bodu zhroucení, než se dříve předpokládalo.

Musíme jednat rychle

Zhroucení AMOC by mělo dopady po celém světě. Ohrozilo by dešťové srážky, na nichž závisí miliardy lidí v Africe, Indii a Latinské Americe. Zvedly by se mořské hladin u pobřeží Severní Ameriky a v Evropě by došlo k ochlazení a četnějším a vydatnějším bouřím.

Oteplování kromě toho způsobuje odumírání korálů – v roce 2024 proběhla čtvrtá masivní událost bělení.

Ohřívající se oceány poskytují více energie tropickým bouřím. Jsou silnější, vytrvalejší a nepředvídatelnější. Klimatology například v říjnu 2024 šokoval hurikán Milton, pouze během jediného dne se vyvinul z tropické bouře na druhý nejsilnější hurikán zaznamenaný v Mexickém zálivu. Udeřil na západní pobřeží Floridy, kde způsobil značné škody.

Oteplování také přispívá k silnějším srážkám a velkým záplavám, které jsme loni mohli pozorovat v různých částech světa, včetně Česka.

Vysoké teploty odpařují vodu z půdy, čímž se mění vzorce srážek. Jelikož se snižuje její vlhkost, vznikají podmínky ideální pro intenzivnější lesní požáry. Amazonie v roce 2024 zažila nejhorší sucho od roku 1950, které vedlo k rekordním požárům. Ty v některých případech cíleně zakládali žháři.

Studie publikovaná v časopisu Nature Climate Change zjistila, že 13 procent úmrtí způsobených toxickým kouřem z lesních požárů během posledního desetiletí lze přičíst klimatickým změnám.

Arktická tundra už uvolňuje více oxidu uhličitého (CO2), než kolik dokáže absorbovat. Podobný scénář hrozí i Amazonskému deštnému pralesu a podle některých vědců už dokonce tento bod zlomu nastal nebo se blíží.

Tání ledovců může rovněž zvyšovat riziko vulkanické aktivity. Ustupující ledovce na Islandu uvolňují tlak na zemskou kůru, což může vést až k destabilizaci magnetických rezervoárů a větší sopečné činnosti.

Svět je na cestě k oteplení o 3 stupně Celsia, varují vědci. Jsou nutné okamžité kroky, jako je odklon od fosilních paliv a investice do odolnější infrastruktury a ochrany lesů, korálových útesů a zranitelných ekosystémů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Rostoucí teploty způsobují zmatek v koloběhu vody, zjistila nová studie

Klimatické změny způsobily zmatek v koloběhu vody na naší planetě, napsal mezinárodní tým vědců v nové zprávě Global Water Monitor Report 2024. To vede k ještě horším přírodním katastrofám, v nichž hraje voda klíčovou roli. Právě takových incidentů přibylo v posledních dvou nejteplejších letech v historii měření.

Klimatické změny ohrožují produkci kávy a živobytí farmářů v Keni

Změna klimatu ohrožuje budoucnost pěstování kávy v Keni. Sucho a nepravidelné srážky, nemoci a škůdci. Farmáři ve východoafrické zemi už tak čelí nejisté situaci kvůli chudobě a extrémně nízkým mzdám, klimatické změny však navíc mohou vést k tomu, že přijdou o živobytí a kavárny ve světě o luxusní kávu, která je považována za jednu z nejlepších na světě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zatímco požáry ničí části Los Angeles, Trump útočí na kalifornského guvernéra

Za šíření požárů, které při suchu a silném větru zasahují americké Los Angeles a jeho okolí, může kalifornský guvernér Gavin Newsom, vyhlásil ve středu nastupující americký prezident Donald Trump. Ničivý živel, který zabil nejméně pět lidí, tak využil k novému útoku na dlouholetého oponenta, který je považován za potenciálního prezidentského kandidáta Demokratické strany v roce 2028.

Pyrotechnici zneškodnili bombu z války nalezenou pod mostem v Drážďanech

Leteckou bombu z druhé světové války objevenou ve středu v korytě Labe v Drážďanech se dnes pyrotechnikům podařilo zneškodnit. Na síti X o tom informovala saská policie. Kvůli zásahu muselo být evakuováno kolem 10.000 lidí z historického centra saské metropole a jeho bezprostředního okolí. Podle hasičů se při akci nikomu nic nestalo a lidé se budou moci brzy vrátit.

Stát po boku Ukrajiny je v zájmu USA, řekl Zelenskyj v Ramsteinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny. Učinil tak na začátku schůzky takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein, která je poslední před nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dosluhující americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že USA Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc za 500 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč).

Papež stupňuje kritiku Izraele, humanitární situaci v Pásmu Gazy má za ostudnou

Papež František dnes ještě zesílil svou dosavadní kritiku válečného tažení Izraele v Pásmu Gazy, když humanitární situaci na tomto izolovaném palestinském území označil za "velmi vážnou a ostudnou". Informuje o tom agentura Reuters. Izrael vede v Gaze už 15 měsíců válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za masakr v izraelském pohraničí z října 2023.

Představitelé Fedu se obávají Trumpa, ukázal zápis ze zasedání

Představitele amerického Federálního rezervního systému (Fed) znepokojují potenciální změny v migrační a obchodní politice nastupujícího prezidenta. Vyplynulo to ze zápisů z posledního zasedání měnového výboru. Donald Trump převezme prezidentský úřad 20. ledna.
Reklama

DOPORUČUJEME

Rostoucí teploty způsobují zmatek v koloběhu vody, zjistila nová studie

Klimatické změny způsobily zmatek v koloběhu vody na naší planetě, napsal mezinárodní tým vědců v nové zprávě Global Water Monitor Report 2024. To vede k ještě horším přírodním katastrofám, v nichž hraje voda klíčovou roli. Právě takových incidentů přibylo v posledních dvou nejteplejších letech v historii měření.

Klimatické změny ohrožují produkci kávy a živobytí farmářů v Keni

Změna klimatu ohrožuje budoucnost pěstování kávy v Keni. Sucho a nepravidelné srážky, nemoci a škůdci. Farmáři ve východoafrické zemi už tak čelí nejisté situaci kvůli chudobě a extrémně nízkým mzdám, klimatické změny však navíc mohou vést k tomu, že přijdou o živobytí a kavárny ve světě o luxusní kávu, která je považována za jednu z nejlepších na světě.

Ochlazování měst? Nesprávná výsadba stromů může mít opačný efekt

Stromy ve městech jsou extrémně důležité. Pomáhají snižovat teplo a poskytují stín chodcům v horkých dnech. Jsou považovány za zbraň proti vysokým teplotám uprostřed globálního oteplování. Vědci z Univerzity v Cambridge ve Velké Británii však v nové studii varují, že jde ve skutečnosti o dvousečnou zbraň.

Když i dýchat zabíjí. Znečištění ovzduší v Indii si bere přes milion životů ročně

Hladiny jemných částic PM2,5 překračující normy doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) spojila nová mezinárodní studie s více než jedním milionem úmrtí v Indii ročně. Výzkum upozorňuje na nebezpečí těchto částic pro globální veřejné zdraví a na nutnost zpřísnit normy pro kvalitu ovzduší.

Země se mění v neúrodnou poušť, varují vědci před suchem

Oblast téměř o třetinu větší než Indie se v posledních desetiletích stala trvale suchou, ukázala nová studie vědců pod záštitou Organizace spojených národů (OSN). Sucho je nevratné, ohrožuje biodiverzitu, zemědělství i lidské zdraví a má dopady na ekonomiky světa.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zatímco požáry ničí části Los Angeles, Trump útočí na kalifornského guvernéra

Za šíření požárů, které při suchu a silném větru zasahují americké Los Angeles a jeho okolí, může kalifornský guvernér Gavin Newsom, vyhlásil ve středu nastupující americký prezident Donald Trump. Ničivý živel, který zabil nejméně pět lidí, tak využil k novému útoku na dlouholetého oponenta, který je považován za potenciálního prezidentského kandidáta Demokratické strany v roce 2028.

Pyrotechnici zneškodnili bombu z války nalezenou pod mostem v Drážďanech

Leteckou bombu z druhé světové války objevenou ve středu v korytě Labe v Drážďanech se dnes pyrotechnikům podařilo zneškodnit. Na síti X o tom informovala saská policie. Kvůli zásahu muselo být evakuováno kolem 10.000 lidí z historického centra saské metropole a jeho bezprostředního okolí. Podle hasičů se při akci nikomu nic nestalo a lidé se budou moci brzy vrátit.

Stát po boku Ukrajiny je v zájmu USA, řekl Zelenskyj v Ramsteinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny. Učinil tak na začátku schůzky takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein, která je poslední před nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dosluhující americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že USA Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc za 500 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč).

Papež stupňuje kritiku Izraele, humanitární situaci v Pásmu Gazy má za ostudnou

Papež František dnes ještě zesílil svou dosavadní kritiku válečného tažení Izraele v Pásmu Gazy, když humanitární situaci na tomto izolovaném palestinském území označil za "velmi vážnou a ostudnou". Informuje o tom agentura Reuters. Izrael vede v Gaze už 15 měsíců válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za masakr v izraelském pohraničí z října 2023.

Představitelé Fedu se obávají Trumpa, ukázal zápis ze zasedání

Představitele amerického Federálního rezervního systému (Fed) znepokojují potenciální změny v migrační a obchodní politice nastupujícího prezidenta. Vyplynulo to ze zápisů z posledního zasedání měnového výboru. Donald Trump převezme prezidentský úřad 20. ledna.

Peklo v Los Angeles. Požáry si vyžádaly nejméně pět životů a další tisíce evakuovaných

Agresivní požáry v Los Angeles už mají pět obětí a stále se je nedaří dostat pod kontrolu. Kromě toho v Hollywood Hills vypukl nový, šestý požár. Pomoc slíbila Národní garda, losangeleští hasiči žádají o podporu kolegů z jiných států. Jejich práci komplikuje silný vítr, který pomáhá oheň rychle šířit a znemožňuje nasazení hasičských letadel.

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 70 dronů, jsou hlášeny škody na domech

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 70 dronů, 46 z nich obrana sestřelila a zbývajících 24 byly návnady, takže nepředstavovaly hrozbu a do cíle nedoletěly. S odvoláním na velitelství vzdušných sil ukrajinské armády o tom informoval portál RBK-Ukrajina.

Nezávislost Grónska je možná, připojení k USA nepravděpodobné, tvrdí Dánsko

Grónsko se může osamostatnit, pokud si to jeho obyvatelé budou přát. Je však nepravděpodobné, že by se stalo státem USA, uvedl ve středu dánský ministr zahraničí. Reagoval tak na prohlášení Trumpa, že nemůže vyloučit převzetí kontroly nad ostrovem silou.
Reklama
Reklama