Školské odbory ostře odmítají návrh ministerstva školství, který by měl od září přesunout financování nepedagogických pracovníků ze státního rozpočtu na obce. Podle odborů je změna nepřipravená a povede ke zhoršení podmínek ve školách. Ministr školství Mikuláš Bek trvá na tom, že nový systém zlepší efektivitu.
Nepedagogičtí pracovníci, jako jsou školníci, kuchařky, správci IT nebo ekonomové, tvoří důležitou součást školních týmů. Odbory varují, že obce, zejména ty menší, nemají dostatečné prostředky na pokrytí jejich mezd. „Převod, který koalice dohodla, povede k ohrožení kvality služeb,“ uvedl předseda odborového svazu František Dobšík. Podle iRozhlasu odbory spustily petici s názvem Vládo, neházej nepedagogy přes palubu! a hrozí protestními akcemi.
Ministerstvo školství však plán obhajuje. Mikuláš Bek prohlásil, že cílem je zlepšit podmínky na školách a umožnit zřizovatelům efektivněji využívat prostředky. „I ve školství je cestou k lepšímu odměňování vyšší efektivita. Tu mohou zajistit lépe obce a kraje než stát,“ řekl Bek dle serveru iDNES.cz. Podrobnosti má představit společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou příští týden.
Zástupci obcí sdílejí obavy odborů. Podle Sdružení místních samospráv může plán zvýšit nerovnosti mezi školami v různých regionech. „Hrozí odchody, snižování mezd nebo dokonce privatizace služeb,“ upozornilo sdružení v tiskovém prohlášení. Podle iDNES.cz starostové kritizují, že stát přesouvá odpovědnost na obce bez jasné analýzy dopadů.
Výzkumná agentura PAQ Research ve své zprávě uvádí, že české školství je značně roztříštěné. Většina z 3 500 obcí spravuje maximálně dvě školy. Podle odborníků by sdílení některých procesů mohlo ušetřit až 1,87 miliardy korun ročně. Tyto prostředky by mohly pomoci řešit právě mzdy nepedagogických pracovníků.
Odbory však považují návrh za uspěchaný a žádají jeho stažení. „Nový model by se měl připravit a ověřit,“ řekl Dobšík. Pokud vláda jejich požadavky nevyslyší, jsou připraveni přistoupit k protestním akcím. Podobná situace nastala už v listopadu 2023, kdy se kvůli platům nepedagogů stávkovalo napříč celou republikou.