Jihoafrická republika (JAR) pozastavila zavedení vakcíny od AstraZenecy poté, co studie prokázala neuspokojivé výsledky ochrany proti nové mutaci koronaviru. Podle vědců odpovídá takzvaná jihoafrická varianta za 90 procent nových případů covidu-19 v zemi, informovala agentura Reuters a stanice BBC.
Studie univerzity v Johannesburgu, do které bylo zařazeno přibližně 2 000 lidí, zjistila, že vakcína nabízí „minimální ochranu“ před mírnými a středně závažnými případy onemocnění covid-19.
Jihoafrická republika obdržela jeden milion dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca a tento týden měla začít s očkováním populace.
Ministr zdravotnictví Zweli Mkhize na nedělní tiskové konferenci řekl, že jeho vláda počká na radu odborníků, jak ve světle nejnovějších zjištění s vakcínou, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, nejlépe postupovat.
Vláda mezitím v následujících týdnech občanům nabídne vakcíny vyráběné společnostmi Johnson & Johnson a Pfizer/BioNTech.
„Bohužel, vakcína AstraZenecy proti mírnému a středně závažnému průběhu nemoci nefunguje,“ řekl na briefingu profesor Shabir Madhi, který studii vedl.
Studie podle jeho slov nebyla schopna prozkoumat účinnost vakcíny při prevenci závažnějšího průběhu onemocnění, protože průměrný věk účastníků byl 31 let. Lidé z nejvíce ohrožených skupin tak ve výzkumu chyběli.
Profesorka Sarah Gilbert, hlavní vývojářka takzvané oxfordské vakcíny, uvedla, že vakcína by stále měla chránit před těžkým průběhem nemoci. AstraZeneca pravděpodobně ještě během tohoto roku připraví upravenou verzi vakcíny proti jihoafrické variantě, známé také jako 501.V2.
Jihoafrická republika upraví svou vakcinační strategii
Profesor Salim Abdool Karim, epidemiolog a poradce vlády, uvedl, že vzhledem k nejistotě ohledně účinnosti současných vakcín proti variantě 501Y.V2 je zapotřebí nový přístup k očkování.
Nejprve by měla být vakcína použita v cílové skupině za účelem vyhodnocení počtu hospitalizací. Teprve v případě, že se v tomto směru osvědčí, bude využita v širším měřítku.
Pokud by účinnost při snižování počtu hospitalizací neprokázala, měla by být jednotlivcům, kteří ji dostali, nabídnuta další účinná vakcína, a to buď posilovací dávka založená na variantě, nebo jiná vakcína, dodal Abdool Karim.
Jihoafrickou republiku v zimě, která začne za zhruba čtyři měsíce, zřejmě čeká třetí vlna infekcí, řekl Madhi. Dodal, že by bylo „poněkud bezohledné“ zlikvidovat milion dávek vakcín od AstraZenecy, které země obdržela, když ještě existuje šance, že by mohla chránit před těžkým průběhem covidu-19.
Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse JAR dosud zaznamenala 1 476 135 případů covidu-19 a 46 290 souvisejících úmrtí.