Novinářka čínského původu Čcheng Lej, kterou už měsíce zadržují čínské úřady, byla formálně zatčena a obviněna ze špionáže, píše BBC.
Australská vláda potvrdila, že novinářka, kterou Čína zadržuje od srpna, byla obviněna z vyzrazování státního tajemství jiným zemím. Čcheng Lej před zadržením pracovala jako moderátorka státem vlastněné čínské televize CGTN. Peking nezveřejnil detaily, ale za špionáž padají v Číně obecně tvrdé tresty, včetně doživotí.
Australská vláda už dříve vyjádřila nad jejím zadržením znepokojení. „Očekáváme základní standardy spravedlnosti, férový proces a lidské zacházení v souladu s mezinárodními normami,“ vyjádřila se australská ministryně zahraničí Marise Payneová. „Myslíme na paní Čcheng a její rodinu v této těžké době,“ dodala.
V srpnu zmizela z obrazovky
Čcheng Lej je Australanka narozená v Číně, v Pekingu pracovala několik let. Většina její rodiny, včetně dvou dětí (jedenáctiletá dcera a devítiletý syn), žiie v Austrálii. V srpnu náhle zmizela z obrazovky a jejím příbuzným se nepodařilo ji zkontaktovat. Čína později oznámila, že ji úřady drží v zabezpečeném, neznámém místě. Její rodina se vyjádřila, že netuší důvody jejího zadržení. „Určitě záměrně neporušila národní bezpečnost. Možná se k něčemu jen bezděčně nachomýtla,“ řekla její neteř a mluvčí rodiny Louisa Wen serveru ABC News.
Novinářku už drží pět a půl měsíce v cele bez přístupu světla a čerstvého vzduchu, přičemž podstoupila mnoho výslechů. Nedávno jí vyšetřovatelé zpřísnili režim a omezili jí například psaní dopisů a cvičení. Podle její rodiny se jí výrazně zhoršilo zdraví. Představitelé australských úřadů ji mají povoleno jednou za měsíc navštívit. Naposledy se tak stalo 27. ledna tohoto roku. Rodina stále doufá, že australská vláda bude konat a vyjedná její propuštění. Peking by měl podle Louise Wen mít s novinářkou soucit. „Je to matka dvou malých dětí, které ji opravdu potřebují,“ řekla.
Vyjednávání je složité
Její zadržení jde ruku v ruce se zhoršením bilaterálních diplomatických vztahů mezi Austrálií a Čínou. Austrálie má nyní ztíženou pozici, co se týče vyjednávání o propuštění svých občanů v Číně. Peking v poslední době zatkl či vyhostil víc novinářů. Například australského zpravodaje Billa Birtlese, který musel z Číny na příkaz vlády odletět. Předtím mu ale čínská policie prohledala byt a vyslýchala jej, ptala se především na Čcheng Lej. Peking zadržuje i její přítelkyni, rovněž novinářku Haze Fan. Australského spisovatele čínského původu Janga Cheng-ťüna drží čínské úřady ve vazbě už dva roky, ten podezření ze špionáže odmítá. Spisovatel už podle vyjádření Austrálie musel absolvovat stovky výslechů v malé cele, právníka mu povolili až po devatenácti měsících ve vazbě.