Lesní požáry v Los Angeles jsou důsledkem klimatických změn, shodují se odborníci. Sešly se natolik vhodné podmínky, že nejsou jejich vznikem a rozsahem překvapeni, přestože jsou v tomto období a v takové intenzitě neobvyklé. Divoký oheň od úterý pustoší jižní Kalifornii. Vyžádal si už nejméně deset životů, popelem lehlo více než 10 tisíc domů. Informují o tom NBC, Euronews a BBC.
Los Angeles a jeho okolí pustoší nejničivější požáry v moderní historii druhého největšího města Spojených států, což je v zimních měsících netypické, avšak odborníky to nepřekvapuje. Oheň pomohly zformovat ideální podmínky a jeho likvidaci i probíhající evakuace komplikuje samotná infrastruktura. Město je považováno za vysoce rizikové, přesto nebylo na nic podobného připraveno.
„Zcela předvídatelné,“ okomentoval podle televize NBC situaci na místě Char Miller, profesor enviromentální analýzy a historie na Pomona College. „Stavěli jsme domy hluboko v požárních zónách, víme, že to jsou požární zóny, víme, že jsou nebezpečné, a přesto radnice a krajská vláda neustále staví na místech s větším a větším rizikem,“ řekl Miller a uvedl, že vzniku požárů předcházely faktory, „které nechcete vidět v kombinaci“.
Climate change is a ‘big culprit’ of California fires, say scientists https://t.co/qV9SFOt8sI
— euronews (@euronews) January 9, 2025
Riziko vzniku požárů v okrese Los Angeles Country je podle federálních analýz vyšší než v 99 procentech okresů ve Spojených státech.
Pacifics Palisades, Hollywood Hills a Altadena – to jsou tři oblasti zasažené intenzivními požáry, které mají podle údajů losangeleských hasičů „velmi vysoké nebezpečí požárů“.
„Nebylo to kdyby, bylo to kdy,“ vyjádřil se k tomu Joe Scott, hlavní vědec ze společnosti Pyrologix, jež se zabývá vyhodnocováním rizik požárů.
Probuzení do reality
Boj hasičů proti hladovým plamenům komplikuje nedostatek vody. Kalifornie není na přírodní katastrofy takového rozsahu připravena. V uplynulém desetiletí přitom čelila historickému suchu. Poslední dvě zimy sice přinesly Jižní Kalifornii jistou úlevu, poslední měsíce však byly suché a rok 2025 začal dokonce rekordně suchými podmínkami.
Evakuace probíhají velice chaoticky, protože ulice v luxusních losangeleských čtvrtích jsou klikaté a velice úzké. Často tam bývají i slepé ulice, kde mohou lidé v případě chaosu zůstat uvězněni. Los Angeles je považováno za noční můru při evakuacích. Oheň se přitom šířil takovou rychlostí, že zastihl veřejnost zcela nepřipravenou.
Požáry pomohl rozdmýchat nebezpečný koktej vlivů. Intenzivní srážky během posledních dvou zim podpořily růst bohaté vegetace, kterou pak extrémně vysoké teploty přeměnily na snadno hořlavé palivo. Ve středu dorazila větrná bouře Santa Anna, která intenzivním větrem o rychlosti až 161 kilometrů v hodině půdu ještě vysušila, což vedlo ke vzniku požárů. Prudké poryvy už jen oheň velice rychle roznášely do okolí, píše server Euronews.
Odborníci tvrdí, že právě tato kombinace faktorů je extrémně nebezpečná a může oheň roznést až do městských oblastí. Policie nicméně vyšetřuje nejméně dva případy žhářství. Přesto jsou extrémní požáry v Los Angeles budíčkem poté, co evropská služba Copernicus v nové zprávě potvrdila, že rok 2024 byl nejteplejším v historii měření. Poprvé byla globální průměrná teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
Je to jen začátek
Loňská studie publikovaná v časopisu Science zjistila, že počet extrémně rychle se šířících požárů se od roku 2001 více než zdvojnásobil. I když bychom se bavili o menším a rychle se šířícím požáru, podle vědců by napáchal více škod než velký a pomalý požár.
Klimatické změny zvyšují pravděpodobnost a intenzitu těchto přírodních katastrof. Zatímco sever Kalifornie má srážek dostatek, Jižní Kalifornie zažívá podle klimatologa Daniela Swaina jedno z nejsušších období za posledních 150 let.
„Za posledních 30 let jsme tu měli v lednu pouze dva velké požáry. A teď tu máme něco, co se dá označit jako bezprecedentní,“ sdělil televizi BBC velitel hasičského praporu David Acuna. I podle něj jsou požáry takového rozsahu pro tohle období neobvyklé.
Extrémní vlny veder, sucho a nepravidelné srážky vytvářejí ideální podmínky pro lesní požáry. Těch bude podle vědců přibývat, přičemž budou agresivnější a rychlejší. Jedinou obranou je odklon od spalování fosilních paliv a výstavba bezpečné infrastruktury odolné vůči přírodním katastrofám. Důležitá jsou také změny v hospodaření s půdou a pitnou vodou.
Požáry v Los Angeles vypukly krátce před nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu (dojde k tomu 20. ledna). Republikánský vítěz v listopadových volbách ihned po převzetí moci odstoupí od Pařížské dohody s cílem učinit z USA fosilní velmoc. Klimatické změny považuje za výplod fantazie.