Oceány hrají životně důležitou roli v ovlivňování klimatu po celém světě. Právě oceány kvůli oteplování činí globální počasí nepředvídatelnějším, extrémnějším a nebezpečnějším. Na novou studii, která varuje před rekordně rychlým oteplováním oceánů v roce 2024, upozornil server Earth.
Oceány pokrývají 70 procent povrchu Země a jsou důležité pro stabilitu klimatu. Absorbují totiž až 90 procent přebytečného tepla generovaného globálním oteplováním. Podle vědců však dosahují nebývalých teplot na povrchu i v hloubkách do dvou tisíc metrů.
#Ocean temperatures in 2024 have reached unprecedented highs, impacting climate patterns and #MarineLife. The ocean, storing 90% of #ExcessHeat, is a key indicator of accelerating climate change. https://t.co/HeIsdj3qe4 https://t.co/WWIq3ejeyM
— Phys.org (@physorg_com) January 11, 2025
Touto problematickou se podrobně zabývala nová studie vedená vědci z Čínské akademie věd. Výsledky zveřejnil časopis Advances in Atmospheric Sciences. Zdůrazňují zásadní roli oceánů při utváření života na Zemi a jeho budoucí trajektorie.
Studie zahrnující tři mezinárodní týmy potvrdila znepokojivý trend – oceánský tepelný obsah dosáhl v roce 2024 rekordní úrovně. Z dat je patrné, že horní vrstvy oceánů pohlcují stále větší množství tepla. Od roku 2023 do roku 2024 se obsah tepla v oceánech zvýšil o neuvěřitelných 16 zettajoulů. Jenom pro představu, jedná se o 140násobek celkové elektřiny vyrobené v roce 2023 na celém světě.
Palivo pro katastrofy
„Překonané rekordy v oceánech se staly překonanými rekordy,“ popsal podle serveru Earth začarovaný kruh hlavní autor studie, profesor Lijing Cheng. „Abychom věděli, co se vlastně s klimatem děje, odpověď se nachází v oceánech,“ vysvětlil výzkumník John Abraham z americké University of St. Thomas.
Ohřívání oceánů má hluboký dopad na počasí, ekosystémy i lidské životy. Teplejší voda dodává více energie hurikánům a tajfunům, které zesilují rychleji a v důsledku větší výdrže se dostávají dále do vnitrozemí. Napáchají tak mnohem více škod. Zvýšení množství vodní páry v atmosféře souvisí také s extrémnějším suchem i lesními požáry.
„Hlavním způsobem, jakým oceány nadále ovlivňují klima, je doprovodný nárůst vodní páry v atmosféře,“ vysvětlil Kevin Trenberth z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCRA).
Rekordně vysoké teploty zaznamenalo v uplynulém roce 104 světových států. Nárůst tepla podnítil katastrofické povětrnostní události po celém světě. Komunity, ekonomiky a ekosystémy poškodily záplavy, lesní požáry a vlny veder doprovázené suchem. Při zesilování těchto katastrof hrají významnou roli právě oceány, uzavírají vědci.