Vysocí čínští představitelé zvažují miliardáře Elona Muska jako potenciálního kupce amerických operací TikToku. S odkazem na agenturu Bloomberg o tom informují CNBC a Forbes. Peking by nicméně preferoval, aby americký TikTok zůstal ve vlastnictví firmy ByteDance. Případ aktuálně řeší Nejvyšší soud.
Kongresem stanovená lhůta na prodej americké pobočky TikToku skoro vypršela. Pokud tak ByteDance neučiní do 19. ledna, mezi mladými lidmi populární sociální síť může být ve Spojených státech plošně zakázána.
Mnoho mladých Američanů se zákonem nesouhlasí, TikTok je totiž jejich obživou. Tvůrci obsahu už upozorňují své sledující, aby si je vyhledali na jiných sociálních sítích, jako je například Instagram od společnosti Meta.
China considers selling TikTok U.S. operations to Musk, Bloomberg reports https://t.co/UO9GCTX009
— CNBC (@CNBC) January 14, 2025
Čínští představitelé mezitím podle televize CNBC zvažují různé scénáře, včetně prodeje TikToku společnosti X, jež provozuje někdejší Twitter. Podle anonymních zdrojů obeznámených se situací pitom není jasné, zda je s těmito diskusemi obeznámena firma ByteDance nebo jestli je do nich zapojen samotný Musk či americký TikTok. Ani jedna ze stran na žádost o komentář agentury Bloomberg nereagovala.
Peking preferuje ponechat TikTok ve vlastnictví ByteDance, možný prodej sociální sítě Muskovi, nejbližšímu spojenci nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, je však pro čínskou vládu lákavou eventualitou.
Co na to Nejvyšší soud
Nejvyšší soud minulý týden podle magazínu Forbes vyslechl ústní argumenty v rámci stížnosti TikToku. Soudci se však přiklánějí spíše k ponechání zákonu o nuceném prodeji v platnosti. TikTok se obrátil na Nejvyšší soud po neúspěchu u federálního odvolacího soudu se stejnou žádostí o pozastavení zákonu.
Američtí zákonodárci se obávají možného napojení společnosti ByteDance na čínskou komunistickou vládu a jejího přístupu k datům amerických uživatelů. Nepředložila nicméně důkazy o tom, že se něco takového skutečně děje. Že jsou však obavy vážné dokazuje i skutečnost, že se Kongres snaží TikTok zakázat nehledě na obviňování vlády z porušování svobody slova a protesty uživatelů.
Zákon označují za problémový mnozí prominentní experti na svobodu slova. Vystupuje proti němu také Americká unie občanských práv (ACLU). Staví se proti němu také Trump, někdejší odpůrce TikToku.
Podle expertů může zákaz TikToku v USA ještě zhoršit americko-čínské vztahy a ovlivnit příští volby. Platformu ve Spojených státech používá 170 milionů lidí.