Globální ekonomický růst se může v letech 2070 až 2090 propadnout o 50 procent, pokud světoví politici okamžitě nepřijmou opatření k dekarbonizaci společnosti a obnově přírodních ekosystémů. Na novou zprávu matematiků z Institute and Faculty of Actuaries (IFoA) a klimatických vědců z Univerzity v Exeteru upozornil deník The Guardian.
Nová zpráva, založená na údajích o dopadech klimatických změn, matematice a statistikách použitých k analýze finančních rizik pro podniky a vlády, vyzvala světové vlády k urychlenému zavádění politik v boji proti globálnímu oteplování.
Upozorňuje na zničující ekonomické, politické i společenské dopady klimatických změn, pokud je necháme zajít příliš daleko. Bez urychlení dekarbonizace, odstranění oxidu uhličitého (CO2) z atmosféry a obnovy přírodních ekosystémů odhaduje zpomalení světové ekonomiky o 50 procent mezi roky 2070 a 2090.
Global economic growth cd drop by 50% between 2070-2090 due to #climate shocks unless urgent action is taken to decarbonize and restore nature, warns @actuarynews. Lead author @sandy_trust says: 'There is no realistic plan to avoid this.' #ClimateAction https://t.co/tvsFS066iK
— Global Alliance for a Sustainable Planet (@gaspworld) January 16, 2025
Text dále varuje, že pokud se oteplí o 3 stupně Celsia do roku 2050, k čemuž podle řady vědců směřujeme, zemřou více než 4 miliardy lidí, dojde k významné sociopolitické fragmentaci po celém světě, selhání států a rozsáhlým událostem vymírání. Neexistuje přitom žádný reálný plán, jak se tomuto scénáři vyhnout, upozornil podle The Guardian jeho hlavní autor Sandy Trust.
Světové vlády a finanční instituce podle něj v hodnocení rizik podceňují dopady změny klimatu na ekonomiku i společnost. Počítají jen se ztrátami 2 procent globální ekonomické produkce v případě oteplení světa o 3 stupně. Takové prognózy jsou špatné a zaslepují zákonodárce vůči opravdovým hrozbám, varoval Trust.
Planetární insolvence
Tato hodnocení podle Trusta ignorují takzvané body zlomu, oteplování moří a oceánů, masovou migraci a ozbrojené konflikty poháněné globálním oteplováním. „Oni si neuvědomují existenci rizika zkázy. Přesně se mílí, než aby měli alespoň zhruba pravdu,“ upozornil odborník.
Pokud by tato hodnocení vzala v úvahu skutečná rizika zmíněná Trustem, svět by se ocitl před zdrcující hrozbou planetární insolvence. Laicky řečeno, planetární ekosystémy a zdroje by byly natolik degradovány, že bychom od nich nemohli dostávat dostatek „služeb“ k podpoře ekonomiky a společnosti.
„Nemůžete mít ekonomiku bez společnosti a společnost potřebuje někde žít,“ konstatoval Trust. „Příroda poskytuje jídlo, vodu a vzduch, stejně jako suroviny a energii, které pohánějí naši ekonomiku. Hrozby pro stabilitu této nadace jsou riziky pro budoucí lidskou prosperitu, kterým se musíme vyhnout,“ dodal.
Zpráva vyzývá světové vlády k radikálním změnám. „Vůdčí osoby s rozhodovací pravomocí na celém světě musí pochopit, proč jsou tyto změny potřebné,“ píše se v ní. Experti navrhují zavedení takzvaného panelu planetární solventnosti, který by politikům poskytoval informace, na jejichž základě by řídili svět s respektem k možnostem a hranicím naší planety.
„Současné přístupy selhávají v řádném vyhodnocení eskalujících rizik pro planetu i v jejich kontrole,“ dodal Tim Lenton, spoluautor zprávy a profesor na Univerzitě v Exeteru. „Planetární solventnost aplikuje zavedené přístupy profesionálů ve vyhodnocování rizik na náš systém podpory života a shledává jej v ohrožení,“ napsal dále Lenton. „Nabízí jasný způsob, jak identifikovat globální rizika a stanovit prioritní opatření k jejich omezení.“