Raketa New Glenn americké kosmické společnosti Blue Origin dnes po několika odkladech úspěšně odstartovala z floridského mysu Canaveral k prvnímu letu do vesmíru. Prvnímu stupni nosné rakety se několik minut po startu nepodařilo přistát na plošině Jacklyn v Atlantiku, jak bylo původně plánováno. Společnost však zdůraznila, že základním cílem bylo, aby testovací družice dosáhla oběžné dráhy.
„Fantastický den,“ prohlásila komentátorka startu Ariane Cornellová ze společnosti Blue Origin.
Watch: Jeff Bezos’ Blue Origin launches massive New Glenn rocket on first test flight pic.twitter.com/e8xgKDQTY0
— The Associated Press (@AP) January 16, 2025
Raketa pojmenovaná po Johnu Glennovi, prvním Američanovi, který obletěl Zemi, odstartovala z Floridy a vznesla se ze stejné rampy, z níž před půl stoletím startovaly kosmické sondy NASA Mariner a Pioneer, napsala agentura AP. Zatím není jasné, kam přesně dopadl nosný stupeň rakety, který měl přistát na plošině v Atlantiku.
„Dosáhli jsme čistého oddělení při startu, čistého oddělení nosného stupně, dostali jsme se na oběžnou dráhu. Nepodařilo se nám přistání nosného stupně na plošině, ale, páni, byli jsme blízko,“ dodala Cornellová.
Všech sedm hlavních motorů se při startu zažehlo a raketa za úsvitu stoupala oblohou provázená jásotem diváků, kteří se sešli na okolních plážích, napsaly agentury. Zaměstnanci společnosti Blue Origin, mezi nimiž byl i její šéf Jeff Bezos, propukli v nadšený jásot, jakmile se raketa po 13 minutách letu úspěšně dostala na oběžnou dráhu.
Raketa o výšce 98 metrů, což odpovídá zhruba 30podlažní budově, nese experimentální platformu určenou k umístění družic na oběžnou dráhu. New Glenn má být konkurencí Falconu 9 společnosti SpaceX při vynášení komerčních a vládních satelitů na oběžnou dráhu.
Při dnešní zkoušce má družice zůstat uvnitř druhého stupně rakety a kroužit kolem Země. Mise má trvat šest hodin; poté má být druhý stupeň uveden do bezpečného stavu, aby mohl zůstat na vysoké, nepřístupné orbitě v souladu s postupy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro minimalizaci kosmického odpadu.
Za Blue Origin stojí miliardář Jeff Bezos, který založil internetový obchod Amazon, americkou společnost SpaceX pak ovládá jeden z nejbohatších lidí na světě Elon Musk, který se soustředí s automobilkou Tesla i na elektromobily nebo s firmou Starlink na celosvětové satelitní internetové připojení. Musk, který má velmi blízko k nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, na síti X svému konkurentovi poblahopřál: „Gratuluji k dosažení oběžné dráhy na první pokus!“
Bezosův Blue Origin doposud podnikal jen suborbitální lety, kdy raketa pronikne k hranicím či za hranice vesmíru, nedosáhne ale oběžné dráhy kolem Země. Raketa New Glenn je pro kosmické ambice Blue Origin zásadním obratem, protože umožní lety nejen na oběžnou dráhu, ale i za ni.
Nová dvoustupňová raketa slibuje dopravit 45 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu, zatímco Falcon 9 v nejsilnější verzi necelých 23 tun. Analytici k tomu uvádějí, že obě rakety nemusí být přímou konkurencí, ale mohou se doplňovat, kdy Falcon 9 bude vynášet náklad na nižší orbitu, zatímco New Glenn díky nosnosti bude létat na vyšší oběžné dráhy.
Součástí nové rakety je multifunkční platforma Blue Ring, která na druhém stupni slouží jako adaptér pro připojení nákladu a zároveň umožní doplnit palivo již dříve vypuštěným družicím.
Blue Origin má rovněž lunární plány, kdy vyvíjí přistávací modul Blue Moon, který dopraví náklad i astronauty na měsíční povrch. NASA si Blue Moon vybrala pro misi Artemis V programu Artemis, kterým se Američané vrací na Měsíc. Modul Blue Moon bude možné použít i s raketou New Glenn, společný zkušební let je plánován na letošní rok.
V případě rakety New Glenn nelze vyloučit ani dopravu astronautů. Společnost u tohoto nosiče uvádí, že byl pro takovou možnost navržen.