TikTok v neděli obnovil službu pro svých 170 milionů uživatelů v USA. Zvolený prezident Donald Trump totiž prohlásil, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá exekutivní příkaz, kterým obnoví přístup k aplikaci. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
V sobotu večer přestala aplikace vlastněná Číňany fungovat pro americké uživatele. Vstoupil v platnost zákon, který ji zakazuje z důvodu národní bezpečnosti. Američtí představitelé varovali, že pod vedením čínské mateřské společnosti ByteDance hrozí zneužití údajů uživatelů, připomíná agentura Reuters.
Trump však v neděli slíbil, že provádění zákona odloží a poskytne více času na uzavření dohody. TikTok reagoval zprávou, že je v procesu „obnovení služby“.
Krátce poté začala aplikace opět fungovat a vyskakovací zpráva milionům jejích uživatelů Trumpovi jmenovitě poděkovala.
BREAKING: Message as TikTok restores services in the United States pic.twitter.com/gvetnAItbZ
— The Spectator Index (@spectatorindex) January 19, 2025
V prohlášení společnost poděkovala nastupujícímu prezidentovi za „poskytnutí potřebného vyjasnění a ujištění“. Uvedla, že bude s Trumpem spolupracovat „na dlouhodobém řešení, které udrží TikTok ve Spojených státech“.
Podle BBC se očekává, že generální ředitel TikToku Shou Chew se v pondělí zúčastní Trumpovy inaugurace.
ByteDance ignorovala příkaz k prodeji
Trump v neděli zveřejnil příspěvek na platformě Truth Social, kterou vlastní: „Žádám společnosti, aby nenechaly TikTok v temnotě! V pondělí vydám exekutivní příkaz k prodloužení doby, než zákaz vstoupí v platnost, abychom se mohli dohodnout na ochraně naší národní bezpečnosti.“
Mateřská společnost TikToku, ByteDance, již dříve ignorovala zákon, který jí ukládal prodat své aktivity v USA, aby se vyhnula zákazu. Zákon byl v pátek potvrzen Nejvyšším soudem a v neděli vstoupil v platnost.
Není jasné, jakou právní pravomoc bude mít Trump k odložení provádění zákona, který již platí. Očekává se však, že jeho vláda nebude zákaz prosazovat, pokud vydá exekutivní příkaz.
Změna názoru
Jde o obrat oproti předchozímu postoji Trumpa. V roce 2020 usiloval o zákaz této aplikace pro tvorbu krátkých videí kvůli obavám, že společnost sdílí osobní údaje Američanů s čínskou vládou. V poslední době však hlásá „vřelý vztah“ k této aplikaci. Vyzdvihuje miliardy zhlédnutí, které podle něj jeho videa na této platformě měla během loňské prezidentské kampaně.
Administrativa prezidenta Joea Bidena již dříve prohlásila, že v posledních hodinách svého působení nebude zákon prosazovat a místo toho nechá celý proces proběhnout za nastupující administrativy. Ne všichni v Trumpově Republikánské straně však souhlasí se snahou obejít zákon a „zachránit TikTok“.