Čínská vláda zcenzurovala v pondělí navečer americkou mainstreamovou aplikaci Clubhouse podporující svobodnou diskusi. Stalo se tak krátce poté, co ji Číňané začali používat. Uvedla to agentura Reuters. Aplikace je dostupná pouze přes systém iOS firmy Apple. Čínští uživatele si však přístup získali úpravou lokace svého App Store. V tom čínském totiž nikdy v nabídce nebyla.
Zadržovací tábory Ujgurů v Xinjiang, nezávislost Taiwanu i národní bezpečnostní zákon v Hong Kongu. Jde o témata, jež se čínská komunistická vláda snaží dlouhodobě zamést pod koberec. A ta, která se čínští uživatelé rozhodli na světoznámé aplikaci Clubhouse prodiskutovat. Ta jim po vstupu, dostupném pouze po pozvání, umožňuje povídat si přes audio v široké nabídce „pokojů“. Konverzace nejsou nahrávané, a tak dovolovaly jistou míru svobody. Tu ale čínská komunistická vláda v pondělí večer omezila.
„Clubhouse byl zazděn,“ uvedl dle Reuters jeden z uživatelů, odkazující na internetový firewall vybudovaný tamní vládou. Číňané, kteří si letmý vhled do svobodné komunikace stihli užít, začali totiž na sociálních sítích sdílet screenshoty aplikace. Clubhouse jim sděloval, že ztratil bezpečné připojení k serveru. Jeho hashtag také vláda zakázala na čínské mediální platformě Weibo, jejíž uživatelé cenzuru odsuzovali. K aplikaci by se však dle CNN mělo být nadále možné připojit přes soukromé připojení VPN. Autoři aplikace zatím situaci nekomentovali.
Muskova podpora učinila z Clubhouse mainstream
Aplikace byla na trh uvedena začátkem minulého roku. Na slávě jí ale tento měsíc přidal až světoznámý podnikatel Elon Musk. Ten na platformě odstartoval diskusi s ředitelem firmy Robinhood Vladem Tenevem. Jeho společnost nabízející obchod akcií a fondů na burze přes mobilní aplikaci totiž poslední dobou čelila kritice. Musk tím Clubhouse symbolicky odsouhlasil jako platformu hodnou vážných debat. Protože uživatel do ní může zpočátku rozeslat pouze dvě pozvánky, začala se její prestiž zvyšovat. Dle reportů the Financial Times se následně přístupy prodávaly za 77 dolarů, v přepočtu asi za 1600 českých korun.
Současnou situaci pak prozřetelně začátkem února předpověděla reportérka Deutsche Welle Mellisa Chan. Na Twitteru popisovala, jak vypadá otevřená diskuse mezi obyvateli Číny, Hong Kongu, ale i utlačovanými Ujgury. „Za jak dlouho Čína Clubhouse zakáže? Přeshraniční diskuse a výměna informací mezi Ujgury, Tibeťany či Taiwanci zkrátka nemůže uvnitř Číny vydržet,“ uvedla na svém účtu.
Kritika kvůli ujgurským táborům tlačí na vládu
Podle zjištění BBC diskutovali uživatelé Clubhouse také o sjednocení Číny a Taiwanu, jež se považuje za samostatný stát. Země, zastávající jednotu Čínské lidové republiky ho však dosud neuznávají. Mezi další probíraná témata se řadil význam demokracie či kontroverzní kroky čínské vlády směrem k Hong Kongu z minulého roku. Debata však nebyla jenom politická, uživatelé si povídali také o cestování do svých států.
Běžná sociální média jako Facebook, Twitter nebo YouTube jsou v Číně dlouhodobě zakázaná. Tamní komunistická vláda se tak snaží zvýšit kontrolu nad svým obyvatelstvem a zabránit kritice. Té čelí především po alarmujících zprávách týkajících se zadržování muslimské menšiny Ujgurů. Odsouzení tamních kempů porušujících lidská práva byl také jeden z posledních kroků Trumpovy administrativy. Aplikace Clubhouse má pak podle data analisty Vajreshe Balajiho v současnosti přes 6 milionů uživatelů.