Prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy opustí Světovou zdravotnickou organizaci. Důvodem má být špatné zvládnutí pandemie covid-19 a další mezinárodní zdravotní krize. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Trump uvedl, že WHO nedokázala jednat nezávisle na „nepřiměřeném politickém vlivu členských států WHO“ a požadovala od USA „nespravedlivě zatěžující platby“, které byly neúměrné částkám poskytovaným jinými, většími zeměmi, například Čínou.
„Světová zdravotnická organizace nás okradla, všichni okrádají Spojené státy. To se už nebude dít,“ řekl Trump při podpisu exekutivního příkazu o odstoupení od smlouvy krátce po své inauguraci do druhého funkčního období. Fakt, že vydal příkaz hned první den ve funkci podle BBC zvyšuje pravděpodobnost, že USA formálně globální agenturu opustí.
The US contributes around a fifth of the budget for the World Health Organization – its withdrawal from the public health body will impede efforts to control the global spread of diseases and could put the US at risk https://t.co/YX35RJDb9j
— New Scientist (@newscientist) January 21, 2025
WHO v úterý uvedla, že tohoto kroku své hlavní dárcovské země lituje.
„Doufáme, že to Spojené státy znovu zváží. A opravdu doufáme, že dojde ke konstruktivnímu dialogu ku prospěchu všech, Američanů, ale i lidí na celém světě,“ řekl novinářům v Ženevě mluvčí WHO Tarik Jasarevic.
Krok ohrozí programy celé organizace
Tento krok stanoví dvanáctiměsíční výpovědní lhůtu, během níž mají Spojené státy opustit zdravotnickou agenturu OSN a zastavit veškeré finanční příspěvky na její činnost. Spojené státy jsou zdaleka největším finančním podporovatelem WHO. Podle agentury Reuters přispívají přibližně 18 procent jejích celkových finančních prostředků. Poslední dvouletý rozpočet WHO na roky 2024-2025 činil 6,8 miliardy dolarů. Je možné, že financování by mohlo zmizet téměř okamžitě, a není jasné, že další národy přispějí k zaplnění mezery.
Podle několika odborníků z WHO i mimo ni odchod USA pravděpodobně ohrozí programy celé organizace. Zejména ty, které se zabývají tuberkulózou, největším světovým zabijákem z infekčních nemocí, HIV/AIDS a dalšími závažnými zdravotními problémy.
„Toto je nejtemnější den pro globální zdravotnictví, jaký jsem kdy zažil,“ řekl Lawrence Gostin, profesor globálního zdraví na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu a ředitel Centra pro spolupráci v oblasti národního a globálního zdravotnického práva WHO. „Trump by mohl zasít semínka pro další pandemii.“
Vystoupení USA by mohlo mít dopad na schopnost WHO reagovat na mimořádné události, jako je vypuknutí pandemie eboly nebo MPOX.