Elon Musk, zakladatel Tesly a SpaceX, označil tradiční média za „čistou propagandu“. Reagoval tak na kritiku, která se objevila po jeho vystoupení na inauguraci Donalda Trumpa. Musk při projevu dvakrát zvedl pravou ruku směrem k davu, což někteří přirovnali k nacistickému pozdravu. Podle něj šlo ale o gesto vděčnosti.
Na sociální síti X Musk sdílel koláž fotografií jiných politiků se stejným pohybem ruky. Připojil komentář, že „tradiční média jsou čistá propaganda“ a označil Wikipedii za její prodlouženou ruku. Dle deníku Hindustan Times volal po zastavení finanční podpory Wikipedie, dokud podle něj „neobnoví rovnováhu“.
The legacy media is pure propaganda.
— Elon Musk (@elonmusk) January 21, 2025
You are the media now. https://t.co/lgkIbzcAZP
Muskovo gesto při projevu rozdělilo veřejnost. Zatímco někteří jej považovali za nevhodné, jiní, včetně Muskových blízkých spolupracovníků, jej hájili. „Je to prostě Elon, který má autismem ovlivněný způsob vyjadřování. Tím gestem chtěl říct: ‚Chci vám dát své srdce,‘“ vysvětlil italský novinář Andrea Stroppa, jehož příspěvek na toto téma vyvolal další diskuze.
Podle experta na extremismus Miroslava Mareše šlo o provokaci. „Musk věděl, že gesto vyvolá pozornost. Přitahuje tím pozornost svých odpůrců, ale z jeho strany nejde o nacistickou symboliku,“ uvedl server iRozhlas. Historicky se gesto podobá římskému pozdravu, který byl později přejat fašisty a nacisty, ale podle Mareše není možné jej vykládat jednoznačně.
Na závěr svého projevu Musk ocenil publikum slovy, že díky nim „je budoucnost civilizace zajištěná“. Vystoupení zakončil sérií gest, která měla symbolizovat jeho nadšení a vděk. Tato kontroverze však opět ukázala, jak polarizující postavou Musk zůstává.