Ve městě Oldsmaru na Floridě se hackeři nabourali do zdroje pitné vody a snažili se do ní napustit nebezpečné množství jedovatého louhu. Informuje o tom BBC, CNN, Reuters a další servery.
Podle floridských úřadů se hackerům zřejmě podařilo na chvíli zvýšit hladinu louhu ve vodě, ale pracovníci to zpozorovali a pronikání jedu do vody zastavili. Louh se v malém množství používá ke kontrole kyselosti vody, větší množství by mohlo způsobit závažné problémy. Zločincům se na chvíli podařilo zvýšit hladinu louhu ve vodě až desetkrát, uvedl na tiskové konferenci šéf místní policie Bob Gualtieri. Pracovníci vodárny si podle něj všimli, že se do počítačového systému někdo naboural.
Kdo útočil? Policie nemá tušení
„Hraje si s námi nějaký bídák. Je to někdo, kdo se snaží o zlou hru. Není to o tom, že by někdo nasypal do vody špetku fluoru. Bavíme se o louhu, jehož množství ve vodě stouplo ze sta na jedenáct tisíc,“ vyjádřil se starosta Oldsmaru Eric Seidel. Gualtieri řekl, že nikdo z obyvatel města nebyl v ohrožení a že nebezpečí ve vodě prakticky hned pominulo. Navíc by jedu podle něj trvalo dalších 24 až 36 hodin, než by skutečně pronikl do pitné vody a další bezpečnostní systémy by jej ve vodě stejně odhalily. Vodárna už učinila bezpečnostní opatření, aby se něco takového v budoucnu už nemohlo stát. Policie nicméně nemá, na koho by ukázala: zatím se neví, jestli byl kyberútok vedený z Floridy, z USA či dokonce ze zahraničí.
Okamžité zpozorování útoku zabránilo podle experta na kyberbezpečnost Roberta M. Leeho velmi vážným následkům. „Ten útok nebyl příliš sofistikovaný, ale tohle je přesně to, čeho se lidé bojí. Je to jeden z mála příkladů, kdy se hackeři skutečně snaží ublížit lidem. Proto to nemůžeme brát na lehkou váhu,“ řekl CNN Lee.
Floridský senátor za republikány Marco Rubio řekl, že útok pokládá za ohrožení národní bezpečnosti a chce, aby se mu věnovala FBI.
Louh neboli hydroxid sodný se používá v chemickém průmyslu, v domácnostech jako čistič odpadního potrubí. Jedná se o silnou žíravinu, která při polknutí způsobí vážné poleptání jícnu, případně i žaludku. Při vypití většího množství louhu může člověk zemřít, a i když přežije, může mít trvalé zdravotní následky.