Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie čelí jedné z největších krizí za poslední desetiletí. Vlivem stále se zvyšujících teplot oceánu a dalších klimatických změn dochází k rozsáhlému bělení a úhynu korálů, čímž je ohrožen nejen cenný ekosystém, ale i obrovské množství druhů živočichů a rostlin, které na něm závisejí
Velký bariérový útes, který se táhne v délce přes dva tisíce kilometrů podél východního pobřeží Austrálie, byl dlouho považován za ukázkový příklad rozmanitosti mořského života. Nyní se ovšem potýká s katastrofálním dopadem globálního oteplování. Teplota moří zde v posledních letech neustále roste, což vede k rozsáhlému bělení korálů. Bělením se označuje stav, kdy korál ztrácí řasy, které mu dodávají živiny a barvu. Bez těchto řas se stává náchylnějším k onemocněním a může uhynout.
#WorldDNA | Great Barrier Reef hit by coral bleaching
— WION (@WIONews) January 23, 2025
Over 40% of corals monitored around one tree island and reef damaged@JyotsnaKumar13 & @ShivanChanana bring you this report
Watch more: https://t.co/dm7SyC0z2e pic.twitter.com/O0I2o7G8z6
Hlavním faktorem této krize je změna klimatu, kterou způsobují především emise skleníkových plynů. Korálové útesy jsou na vzestup teplot velmi citlivé, a pokud se teplota vody zvyšuje i o několik stupňů, může to mít devastující účinek na celou kolonii. Svou roli však hraje i nadměrný rybolov, znečištění a přítomnost toxických látek, které do oceánu přináší průmyslové a zemědělské aktivity v pobřežních oblastech.
Dopady úbytku korálů se nezastavují pouze u ztráty turistického lákadla, ale promítají se i do obživy tisíců lidí žijících v blízkosti tohoto křehkého ekosystému. Například rybolov, důležitý zdroj příjmu pro lokální komunity, se prudce zhoršuje, protože se mění podmínky pro mořské druhy. Z dlouhodobého hlediska se tak může prohloubit nezaměstnanost, a tím i sociální nejistota v daném regionu, upozorňuje CNN.
Navzdory neutěšené situaci se mnozí vědci a ochránci přírody nevzdávají a intenzivně se zabývají metodami, jak Velký bariérový útes zachránit. Zkoumají například odolnější druhy korálů, které by lépe obstály v teplejším prostředí, a pracují na projektech, jež by mohly pomoci rychlejší regeneraci poškozených útesů. Vyhlídky jsou ale nejisté a efektivní řešení závisí především na snížení emisí a postupném zmírňování dopadů klimatických změn na světové oceány.