Jemenští povstalci Húsíové dnes jednostranně propustili 153 válečných zajatců, informovaly světové tiskové agentury s odvoláním na vyjádření Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Samotní Húsíové propuštění zajatců zatím nepotvrdili, v pátek večer však signalizovali, že se chystají propustit některé zajatce ve snaze zmírnit napětí s ohledem na nynější příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy.
Červený kříž uvedl, že „vítá toto jednostranné propuštění jako další pozitivní krok k obnovení jednání“ o ukončení dlouhotrvající občanské války v zemi.
Yemen's Houthis release 153 war detainees with ICRC support – ICRC statement pic.twitter.com/Wb6qMfQiHm
— TRT World Now (@TRTWorldNow) January 25, 2025
Totožnost vězňů MVČK nezveřejnil, ale podle Reuters uvedl, že je organizace pravidelně navštěvovala v jemenském hlavním městě Saná.
Jemenští povstalci začátkem týdne, po nedělním vyhlášení klidu zbraní v Pásmu Gazy, oznámili, že omezí své útoky na lodě v Rudém moři, a propustili 25člennou posádku lodi Galaxy Leader, které se zmocnili v listopadu 2023. Ve čtvrtek nicméně unesli dalších sedm jemenských pracovníků OSN, což organizaci pobouřilo a přimělo pozastavit veškeré cesty svých zaměstnanců do oblastí pod kontrolou Húsíů.
Íránem podporovaní povstalci už dříve zadržovali pracovníky OSN a také osoby spojené s někdejším velvyslanectvím USA v hlavním městě Saná, humanitárními skupinami a občanskou společností.
Generální tajemník OSN António Guterres v pátek večer vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění sedmi osob unesených tento týden, jakož i všech ostatních pracovníků OSN, z nichž některé Húsíové zadržují už od roku 2021.
Húsíové, jejichž vzestup nastal po roce 2011, ovládají sever Jemenu a jeho pobřeží Rudého moře a bojují proti mezinárodně uznávané jemenské vládě sídlící v Adenu. Velká část země je v důsledku více než dekádu trvající občanské války závislá na humanitární pomoci, přičemž v několika regionech panuje akutní nedostatek potravin.
Od začátku války v Pásmu Gazy, rozpoutané 7. října 2023 útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele, zaútočili Húsíové pomocí dronů a střel na více než stovku obchodních plavidel v Rudém moři, čímž se snaží destabilizovat globální a regionální obchod. Několikrát těmito zbraněmi zaútočili i na Izrael a odůvodňovali to solidaritou s palestinským lidem.
Ve středu americký prezident Donald Trump rozhodl o zařazení Húsíú na seznam zahraničních teroristických organizací.