Úřady na řeckém ostrově Santorini kvůli sérii slabších zemětřesení uzavřely školy, preventivně povolaly záchranáře a obyvatelům vydaly pokyny včetně výzvy k vypuštění bazénů. Oblast od pátečního rána zasáhlo více než 200 otřesů, ty podle odborníků ale nesouvisí s tamním vulkánem, který kdysi způsobil jednu z nejsilnějších erupcí v historii lidstva. Místní obyvatelé jsou přesto neklidní, píše agentura AP.
Nejsilnější zemětřesení ostrov, který leží na jižním okraji Kyklad, zasáhlo včera krátce před čtvrtou hodinou odpoledne místního času (okolo 15:00 SEČ). Otřesy měly sílu 4,6 stupně a jejich hypocentrum leželo v hloubce 14 kilometrů, uvedl aténský geodynamický institut. Následovalo několik otřesů silnějších čtyř stupňů a desítky o síle tří a více stupňů. Škody ani oběti ostrovní úřady neohlásily.
Santorini to shut schools as tremors rattle island https://t.co/P6ZNnFulEL
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 2, 2025
V souvislosti s geologickou aktivitou se denně schází skupina složená z odborníků, úředníků a hasičů, napsala AP. Ti rozhodli, že v pondělí budou na Santorini a nedalekých ostrovech Amorgos, Anafi a Ios uzavřeny školy. Obyvatelům a majitelům hotelů na Santorini také doporučili vypustit bazény v obavě, že velký objem vody v nich by mohl v případě silného zemětřesení poničit domy.
Hasiči do oblasti rovněž preventivně nasadili větší počet jednotek včetně záchranářů se psy.
Obyvatelé ostrovů se také mají vyhýbat akcím pod otevřeným nebem s velkým počtem lidí a dávat si pozor na padající kamení. Všechny čtyři zmíněné ostrovy mají strmé útesy a na útesech je vystavěna i velká část největšího města na Santorini.
Není možné předpovědět, zda seismická aktivita zesílí, uvedli odborníci. Oblast ale podle nich může zasáhnout zemětřesení až o síle šesti stupňů. Mírné otřesy experti od loňského září zaznamenali i v kaldeře sopky, která leží z velké části pod hladinou moře. Nejsilnější z nich, o síle 3,8 stupně, nastal letos 25. ledna. Od té doby se podle seismologů aktivita zklidnila.
Dnešní Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra, jenž byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z ostrova zůstaly jen obvodové části. Šlo patrně o jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů známých člověku, který svou silou mnohonásobně převýšil výbuch sopky Krakatoa v roce 1883.
Výbuch Théry okolo roku 1600 před naším letopočtem vyvolal klimatické změny a přívalovou vlnu cunami, jimž je připisován pád mínojské civilizace na Krétě. Dává se do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran a někdy se tato katastrofa považuje za zdroj pověsti o Atlantidě.
Vulkán nyní označovaný jako Santorini byl podle AP v roce 1990 zapsán na seznam 16 sopek po celém světě, které je třeba bedlivě monitorovat. Kromě historické erupce je to i kvůli jeho blízkosti k hustě obydleným oblastem. Na seznam patří například i italské Etna a Vesuv či Pico del Teide na španělském Tenerife.
Zemětřesení jsou v Řecku poměrně častá, neboť země se nachází v seizmicky aktivní zóně. Většinou se obejdou bez zranění či větších materiálních škod.