Evropská unie podle německého kancléře Olafa Scholze může na případná americká cla reagovat zavedením vlastních celních opatření. Řekl to dnes před začátkem neformální schůzky lídrů zemí EU týkající se hlavně obrany. Předseda německé vlády zároveň zdůraznil, že spolupráce se Spojenými státy je pro EU důležitější. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas upozornila, že z možné obchodní války mezi sedmadvacítkou a Spojenými státy bude profitovat Čína.
„EU je velkým ekonomickým prostorem s výkonnými firmami, které obstojí v globální konkurenci. Jsme propojeni s celým světem a můžeme s celým světem obchodovat,“ řekl Scholz. „Proto by z perspektivy jak USA, tak EU, bylo dobré spolupracovat,“ dodal Scholz poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že cla na zboží ze zemí EU určitě brzy uvalí.
GERMANY'S SCHOLZ SAYS EU CAN REACT WITH ITS OWN TARIFFS BUT COOPERATION IS MORE IMPORTANT
— PiQ (@PiQSuite) February 3, 2025
SCHOLZ SAYS WE NEED TO FOCUS ON COMMON EU MIGRATION POLICY
V sobotu Trump rozhodl o clu ve výši 25 procent na dovoz z Mexika a Kanady s výjimkou jen desetiprocentního cla na kanadské energetické produkty. Obě země už oznámily, že zareagují vlastními celními opatřeními. Desetiprocentní clo Trump uvalil také na dovoz z Číny.
Šéfka unijní diplomacie Kallas připomněla, že „obchodní války vítěze nemají“ a že „pokud sedmadvacítka a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína“.
Podle polského premiéra Donalda Tuska, jehož země v tomto pololetí EU předsedá, jsou jakékoliv pokusy vést obchodní válku „naprostou chybou“.
„Jde možná o první test solidarity a jednoty v EU v netypické situaci, kdy jsme svědky série překvapení ze strany nejbližšího spojence,“ řekl o hrozbě obchodní války se Spojenými státy. Podle něho stojí za dělat vše možné pro to, „abychom se v době hrozby ze strany Ruska nebo hrozící čínské expanze jako spojenci nerozhádali“. Evropa se sice musí umět o vztahy s USA starat, musí mít však pocit vlastní důstojnosti a síly. „Bezpochyby musíme být jednoznačně sjednocení,“ vyzval své evropské partnery Tusk.
Trump zavedení cel v případě sedmadvacítky odůvodňuje obchodním deficitem v neprospěch Spojených států.
Arriving for an informal retreat in Brussels, EU leaders are reacting to Donald Trump's threat to target the bloc with trade tariffs👇 pic.twitter.com/YM6J1uF5C9
— DW Europe (@dw_europe) February 3, 2025
Lucemburský premiér Luc Frieden v Bruselu poznamenal, že odpovědí na cla je zachovat se stejně. „Když někdo chce obchodní válku, pak ji bude mít,“ prohlásil. Zdůraznil ale, že cla jsou vždycky špatná. Irský premiér Micheál Martin připomněl, že dopady protekcionistických opatření pocítí lidé „bez ohledu na to, kde žijí“.
Kroky amerického prezidenta vzbuzují obavy z obchodní války, která by zabrzdila ekonomický růst a zvýšila ceny zboží pro spotřebitele, podotýká Reuters.