Uganda plánuje nasadit více než 2 000 dávek kandidátské vakcíny proti súdánskému kmeni eboly. Při nově propuknuté epidemii zemřel zdravotník a další dva lidé byli nakaženi. Informoval o tom server Euronews či AP News.
Ugandské úřady v pondělí zahájily klinickou zkoušku vakcíny proti súdánskému kmeni eboly, který v rámci epidemie vyhlášené minulý týden zabil jednu osobu.
Jedná se o první zkoušku, která hodnotí účinnost vakcíny proti súdánskému kmeni, uvedl v prohlášení generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Today, I joined @MinofHealthUG @Lung_Institute, @UVRIug & partners to officially launch the clinical trial for the #Ebola candidate vaccine in #Uganda. We are pleased to partner with @MinofHealthUG & its designated principal Investigators, trial experts & regulators in the trials pic.twitter.com/wbuJDS32B2
— WHO Representative in Uganda (@WHORepinUganda) February 3, 2025
Světová zdravotnická organizace zveřejnila, že její podpora ugandské reakci na epidemii zahrnuje přístup k 2 160 dávkám zkušební vakcíny. Studie je zaměřena na zdravotnické pracovníky a další osoby vystavené kmeni eboly. V pondělí byly podle AP News potvrzeny další dva případy nákazy, a to u příbuzných první oběti.
„Výzkumné týmy byly vyslány do terénu, aby pracovaly společně s týmy pro dohled, protože se čeká na schválení,“ uvádí se v prohlášení WHO.
Kandidátská vakcína i kandidátní léčba jsou zpřístupňovány prostřednictvím protokolů klinických zkoušek, aby se dále testovala účinnost a bezpečnost, píše server Euronews.
Proti súdánskému kmeni eboly, který zabil zdravotníka zaměstnaného v hlavní kampalské referenční nemocnici, neexistuje žádná schválená vakcína. Muž zemřel ve středu a následující den úřady vyhlásily epidemii. Stále však vyšetřují zdroj nákazy.
Naléhavá potřeba vakcín
Uganda má od konce epidemie eboly v září 2022, při níž zemřelo nejméně 55 lidí, přístup k dávkám kandidátské vakcíny. Země zažila několik ohnisek této vysoce nakažlivé nemoci, včetně jednoho v roce 2000, při kterém zemřely stovky lidí.
Epidemie eboly v západní Africe v letech 2014-2016 zabila více než 11 000 lidí, což je největší počet obětí této nemoci.
Pro zastavení jejího šíření je klíčové také sledování kontaktů. Podle ugandského ministerstva zdravotnictví bylo identifikováno nejméně 44 kontaktů oběti současné epidemie, včetně 30 zdravotnických pracovníků a pacientů.
Reakce na epidemii v Kampale by mohla být obtížná, protože město má velmi mobilní populaci čítající přibližně 4 miliony obyvatel.
Ebola se šíří kontaktem s tělesnými tekutinami nakažené osoby nebo kontaminovanými materiály. Mezi příznaky patří horečka, zvracení, průjem, bolesti svalů a někdy i vnitřní a vnější krvácení.