Elon Musk je narcis, který trpí neustálým hladem po moci. Neutuchající chtíč po ovládnutí Silicon Valley byl hlavním důvodem založení společností xAI a Neuralink. Takto nelichotivá slova pocházejí od jeho bývalého přítele Philipa Lowa, zakladatele společnosti NeuroVigil, v jejímž představenstvu miliardář do roku 2021 působil. Na Lowovu obsáhlou a značně znepokojivou esej na téma Musk upozornil server Futurism.
Low zveřejnil svou esej na sociálních sítích Facebook a LinkedIn a okomentoval v ní mimo jiné i Muskovo nedávné zdvižení pravice a jeho pobuřující vtipy o holokaustu. Miliardářův bývalý přítel a obchodní partner upozornil, že Musk nevyznává nacistické ideologie. Připomněl, že nacisté věřili v nadřazenost jedné rasy nad ostatními. V případě Muska je to podle něj ještě mnohem horší.
"Elon believes he is above everyone else." https://t.co/fW1gBHZFWU pic.twitter.com/Qo9n7OlqFz
— Futurism (@futurism) February 4, 2025
„Nacisté věřili, že celá rasa je nad všemi ostatními,“ cituje jeho slova Futurism. „Elon věří, že je (pouze on) nad všemi ostatními.“ Podle něj tak není nacista, ale narcis. „Všechno, co Elon dělá, je o získání a upevnění moci. Proto má tolik v oblibě krajně pravicové politické strany, protože se snáze kontrolují,“ upozornil v eseji Low.
Musk v roce 2015 investoval do jeho společnosti NeuroVigil a stále v ní malý podíl má. Rovněž se stal členem jejího představenstva. Zároveň však v roce 2016 založil Neuralink, aby jí konkuroval, upozornil Low.
„Jeho touha po moci je důvodem, proč založil xAI a Neuralink. Chtěl konkurovat OpenAI a NeuroVigil, přestože je s nimi spojen,“ objasnil dále Low. Na rozdíl od Tesly a někdejšího Twitteru totiž podle něj nebyl schopen tyto firmy „dobýt“, a tak se je pokusil zadupat do země silnějšími soupeři, kteří je měli vytlačit z trhu.
Automobilku dnes sice spojujeme výhradně s Muskem, mezi původními zakladateli bychom však jeho jméno hledali jen marně. Společnost založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Musk vede s původními zakladateli od roku 2008 válku, jež se dostala až před soud. Sám je nyní veden jako spoluzakladatel a CEO Tesly.
Potrava pro psychiatry
Lowovo tvrzení však musíme brát s rezervou, přestože sedí na Muskovo chování, zvláště pak v posledních týdnech a měsících.
Neuralink a NeuroVigil jsou společnosti zabývající se rozhraním mozek-počítač (BCI). Mají však odlišný přístup: Neuralink implementuje mikročip s rozměry mince do lebky, zatímco metoda NeuroVigil je neinvazivní a spočívá ve čtení mozkových vln během spánku s cílem určit zdravotní diagnostiku. Tyto společnosti si tak ve skutečnosti nekonkurují.
Low vyhodil Muska z představenstva NeuroVigil v roce 2021 kvůli neshodám. „Vyhodil jsem ho v prosinci 2021, když se pokusil podkopat NV,“ napsal v eseji. „Je ironií, že se po letech zjevně pokusil podkopat Twitter, než jej odkoupil.“
Tohle však také úplně nesedí, protože Musk se sice Twitter podkopat pokusil, ale ne „po letech“. Sociální síť odkoupil jen několik měsíců po rozkmotření s NeuroVigil v dubnu 2022. Akvizice byla dokončena v říjnu, což byl jen necelý rok po Muskově vyhazovu z představenstva Lowovy společnosti.
Jeho hodnocení Muska je přesvědčivé, přesto může být zabarveno zahořklými emocemi, upozorňuje Futurism.
Že by ale měl Muska posoudit psychiatr, potvrdil pro mujRozhlas poradce českého prezidenta Petr Kolář.
Před několika dny se Musk, který se netají svou zálibou v ketaminu, na sociální síti X chlubil, že úředníci v jeho ministerstvu pro efektivitu vlády (DOGE) pracují 120 hodin týdně a zkritizoval své byrokratické odpůrce, že si v nejlepším případě odpracují „jen“ 40 hodin. Úřad tak každý den funguje 17 hodin.
Musk je známý jako workoholik s extrémními nároky na práci, které u někdejšího Twitteru přiměly řadu zaměstnanců rezignovat.