Další stovky lidí ve středu opustily řecký ostrov Santorini. Otřesy v oblíbené letní turistické destinaci pokračují již šestý den v řadě. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
V posledních dnech opustilo ostrov Santorini trajekty a letadly asi 10 000 lidí. V okolním moři byly zaznamenány stovky malých otřesů, nejsilnější byl podle BBC úterní otřes o síle 5 stupňů. Panují obavy z velkého zemětřesení.
Větší škody zatím na ostrově nebyly hlášeny, nicméně úřady přijímají některá preventivní opatření.
Evacuation of Greece's Santorini island continues as tremors persist https://t.co/zUiBuVeOhD pic.twitter.com/w5H1lZOvIM
— Reuters (@Reuters) February 5, 2025
Počet obyvatel ostrova se zvyšuje v létě, kdy miliony turistů navštěvují tradiční bíle natřené vily, které lemují jeho strmé svahy. Podle sčítání lidu z roku 2021 má Santorini podle Reuters 15 000 stálých obyvatel.
Preventivní opatření
Úřady zavedly opatření jako zastavení výstavby, uzavření škol na Santorini a okolních ostrovech Ios, Amorgos a Anafi, a nařídily obyvatelům a hotelům vypustit bazény.
Vládní úředníci a seismologové, kteří se ve středu sešli, aby zhodnotili situaci, poukázali na vysoké riziko sesuvů půdy. A to i v blízkosti hlavního ostrovního přístavu Athinios, který ročně obslouží přibližně 1,5 milionu cestujících.
Místní úřady omezily přístup do některých vysoce rizikových oblastí. Na ostrov bylo preventivně dopraveno dalších 51 hasičů a devět vozidel a také vrtulník hasičského sboru a letečtí záchranáři.
„Celý státní mechanismus byl aktivován…, abychom byli připraveni na jakoukoli možnost s nadějí, že se situace zlepší a jev ztratí na intenzitě,“ řekl ve středu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.
Letecká společnost Aegean Airlines uvedla, že na žádost vlády přidala do svého letového řádu devět nouzových letů.
Otřesy nemají souvislost se sopečnou činností
Seismologové odhadují, že vysoká seismická aktivita může polevit až za několik dní nebo týdnů. Místní obyvatelé a vládní úředníci však tvrdí, že otřesy se ve středu zmírnily.
Řecko je jednou ze zemí s největším rizikem zemětřesení v Evropě, protože leží na rozhraní africké a euroasijské tektonické desky, jejichž neustálá interakce vyvolává častá zemětřesení.
Santorini získalo svou současnou podobu po jedné z největších sopečných erupcí v historii, která se odehrála kolem roku 1600 před naším letopočtem. K poslední erupci v oblasti došlo v roce 1950. Řecké úřady uvedly, že současné otřesy souvisejí s pohyby tektonických desek, nikoli se sopečnou činností.