Írán si ve středu připomněl islámskou revoluci z let 1978-1979, a to netradičním způsobem. Z důvodu sociálního distancování uspořádali Íránci přehlídku v autech i na motorkách. Na přehlídce ukázali také balistické střely. Informovala o tom agentura Reuters.
Silnicemi desítek měst a obcí projížděli v rámci každoroční přehlídky připomínající islámskou revoluci automobily, motocykly ale i jízdní kola. Íránci se tak přizpůsobili pandemickým doporučením. Na místech totiž každý rok pochodují desetitíce lidí.
Írán zaznamenal přiližně 59 000 úmrtí a téměř 1,5 milionu případů onemocnění covid-19. S těmito čísly se tak jedná o nejvíce zasaženou zemi na Blízkém východě. Očkování bylo v této zemi zahájeno až v úterý.
Ceremonie události však zůstala nezměněna. Účastníci mávali íránskými vlajkami ale také cedulemi, které nesly nápisy „Smrt Americe“ a „Smrt Izraeli“. Což jsou slogany, které se objevily během revoluce.
Revoluce v roce 1979 totiž svrhla šáha Muhammada Rezá Pahlavího podporovaného USA. Islámská revoluce se tak stala jednou z událostí, která stojí za nepřátelstvím USA a Íránu.
Na přehlídce byly ukázány také balistické střely, a to navzdory výzvám Západu o omezení vojenského programu. Írán sice podepsal v roce 2015 se světovými mocnostmi jadernou dohodu, nicméně v reakci na odstoupení USA od dohody v roce 2018, porušil několik jejích stěžejních omezení. Bývalý americký prezident navíc Íránu opětovně uložil ochromující ekonomické sankce. Ty spolu s krizí způsobenou pandemií koronaviru přinesly ránu pro Íránskou ekonomiku. Oficiální zářijové údaje ukázaly, že přes 50 % Íránců žije pod hranicí chudoby.
„V okamžiku, kdy dodrží své závazky vyplývající z dohody, budeme se těchto závazků také držet…Rozhodně jedinou cestou je světová dohoda s Íránem,“ uvedl nyní prezident Hassan Rouhani (Hasan Rúhání).
USA se k tomu ale staví stejně, pokud by se dle amerického prezidenta Joe Bidena Teherán vrátil k přísnému dodržování dohody, Washington by to následoval. Prezident uvedl, že by to USA využilo jako odrazový můstek k širší dohodě, která by mohla omezit íránský vývoj raket.
Teherán však trvá na tom, že první krok by měl učinit Washington a zrušit všechny sankce uvalené na Írán. „Čas Washingtonu se krátí a aktuální okno se rychle uzavírá,“ citovala státní televize ministra zahraničí Mohammada Javada Zarifa.
Írán také trvá na tom, že jeho jaderný program slouží k výrobě energie a pro jiné mírové účely. Americké zpravodajské agentury a kontrolní orgán OSN však věří, že Írán kdysi program jaderných zbraní, který zastavil, měl.