Vládní strana Siumut v Grónsku plánuje po všeobecných volbách, které se uskuteční příští měsíc, uspořádat hlasování o nezávislosti. Kvůli zájmu amerického prezidenta o převzetí ostrova se tato otázka stala naléhavější než kdykoli dříve. Informovala o tom agentura Reuters.
Poloautonomní území spadající pod Dánské království ve středu vyhlásilo všeobecné volby, které se mají konat 11. března.
Mezi hlavní témata volební kampaně patří boj Grónska o nezávislost a jeho vztahy s Dánskem a Spojenými státy pod vedením Trumpa, který opakovaně vyjádřil přání „získat“ strategicky významný ostrov.
Nezávislost je nutná pro vyjednávání o vlastní budoucnosti
Grónsko, které bylo do roku 1953 dánskou kolonií, má rozsáhlá samosprávná práva.
Siumut, partner v grónské dvoustranické vládní koalici, se hodlá odvolat na článek zákona z roku 2009, který Grónsku přiznává větší autonomii. A to včetně práva jednat o úplné nezávislosti, uvedla ve čtvrtek pro agenturu Reuters politická mluvčí strany Doris Jensenová.
Podle ní Grónsko potřebuje nezávislost na Dánsku, aby mohlo vyjednávat o své budoucnosti.
„Dokud naše země nezíská status nezávislého státu, budou naše možnosti oficiálně se účastnit jednání omezené,“ uvedla.
Předseda strany Siumut Erik Jensen řekl dánské televizi DR, že očekává hlasování o nezávislosti „v příštím volebním období“, ale konkrétnější nebyl. Volby se konají každé čtyři roky.
Většina Gróňanů by hlasovala pro nezávislost, pokud by se takové referendum konalo nyní. Ukázal to podle The Guardian nedávný průzkum agentury Verian, který si objednaly dánské noviny Berlingske a grónský deník Sermitsiaq. Přibližně 32 procent respondentů by hlasovalo proti nezávislosti.
🇬🇱 Greenland Poll Independence From Denmark
— OSZ (@OpenSourceZone) January 12, 2025
🔴 Independence 68% (+36)
🔵 Stay Denmark 32%
University Of Copenhagen Poll pic.twitter.com/Hf8uUp8ldv
Být součástí USA si většina lidí nepřeje
Všech pět politických stran v parlamentu prohlásilo, že si nepřejí, aby se Grónsko stalo součástí Spojených států.
Průzkum veřejného mínění zveřejněný minulý týden rovněž ukázal, že 85 procent Gróňanů je proti. Téměř polovina uvedla, že Trumpův zájem vnímá jako hrozbu.
Grónsko, bohaté na nevyužité nerostné zdroje, je ve své ekonomice do značné míry závislé na rybolovu a dotacích z Dánska. Průzkum však také ukázal, že 45 procent lidí by si nepřálo nezávislost, pokud by to negativně ovlivnilo životní úroveň.
Jensen uvedl, že jakékoli rozhodnutí o nezávislosti musí být učiněno s plným vědomím důsledků. „Musí být učiněno na informovaném základě, aby obyvatelstvo nemělo pochybnosti o důsledcích. Máme sociální společnost, která musí fungovat. Máme některé ekonomické aspekty, na které se také musíme podívat,“ řekl.
Sociálnědemokratická strana Siumut má v 31členném parlamentu 10 křesel. Třetí největší strana v zemi Naleraq rovněž uvedla, že chce okamžitě přerušit vztahy s Dánskem.