Cla navrhovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem už nejsou jen symbolická a nelze je považovat ani za páku při vyjednávání. Jsou trestná, represivní a odvetná, míní bývalý americký velvyslanec v Singapuru Frank Lavin, který o tom hovořil s televizí CNBC. Nové tarify podle něj mohou způsobit americké ekonomice vážné problémy, což potvrdili i experti stanici ABC.
Trumpova cla už nelze podle Levina vnímat jako symbolická, výhružná ani jako páku při vyjednávání. Jsou trestná. Jako donucovací prostředek je podle něj lze vnímat v souvislosti s Kanadou a Mexikem. Pokud se však podíváme na cla uvalená na dovoz oceli a hliníku a na tarify uvalené na čínský dovoz, nevypadá to jako snaha vyvíjet tlak, upozornil Lavin. „Nedočkáme se rychlé reakce ani rychlého řešení těchto záležitostí,“ uvedl pro CNBC. Trump nicméně podle Bílého domu očekává hovor s čínským protějškem ohledně cel.
Trump tariffs are 'punitive,' former U.S. ambassador to Singapore says, warning of U.S. job losses https://t.co/EUGIopO7R9
— CNBC (@CNBC) February 11, 2025
Kromě toho připomněl Trumpova slibovaná reciproční cla. Ta lze podle něj jen stěží považovat za donucovací prostředek. Jejich prostřednictvím zdaní USA ostatní země stejně, jako ony zdaňují je. Zatím však není jasné, jakých zemí a produktů se skutečně budou týkat.
S největší pravděpodobností zasáhnou i členy Evropské unie (EU). Ta už má nachystaná odvetná opatření, současně však avizuje, že je připravena vyjednávat. Trump dlouhodobě blok kritizuje za obchodní deficit, přílišné regulace a nedostatečné výdaje na obranu.
Trump si zahrává nejen s americkou ekonomikou
Americká ekonomika je v dobrém stavu a je velice odolná, potvrdil Lavin. Trumpova cla na ni však budou mít negativní dopad. Předpovídá, že zasáhnou americký automobilový průmysl a spustí vlnu propouštění. Zároveň zvednou inflaci. „Zavazuje to ostatní země k reakci. Takže uvidíme zhoršení a myslím, že nejhorší ze všeho je, že také uvidíme trochu inflačního tlaku,“ upozornil a doplnil, že zkomplikují mezinárodní obchod.
Podle ekonomů se propadne hrubý domácí produkt (HDP) Evropy, kterou zasáhne vlna propouštění. To se bude týkat firem závislých na exportu do USA, které nemají v USA vybudované výrobní kapacity.
Trump odložil po rozhovorech s Kanadou a Mexikem 25procentní cla na měsíc a vyměnil si nová cla s Čínou. V pondělí podepsal příkaz zavést cla na veškerý dovoz oceli a hliníku. V platnost mají vejít v úterý, tedy dnes.
Trump dlouhodobě kritizuje Federální rezervní systém (Fed) za příliš vysoké sazby a vyvíjí tlak na jejich snižování. Jeho politika však povede k tomu, že americká centrální banka proces snižování zastaví. „K žádnému dalšímu uvolnění (měnové politiky) nedojde, pokud tato nová cla zavede,“ podotkl Lavin.
Američtí experti pro ABC varovali, že Trumpova cla ohrozí americké firmy vyvážející zboží do zámoří. Budou nakonec nuceny propouštět. „Je to, jako by vzal granát, hodil ho do ekonomiky a odešel, aby viděl, co se stane,“ řekl Rob Handfield, profesor operací a řízení dodavatelských řetězců na North Carolina State University.